Saúdská Arábie naznačila, že žádné sankce − kvůli vraždě exilového novináře Džamála Chášukdžího na svém konzulátu v Istanbulu − nebude tolerovat. Pohrozila, že na jakákoliv opatření odpoví ještě rázněji. Vládní představitelé sice nezmínili ropu, ale udělal to za ně Turkí Dachíl, ředitel televize al-Arabíja. Ta sice sídlí v Dubaji ve Spojených arabských emirátech, ale je ve stoprocentním vlastnictví Saúdské Arábie. Dachíl napsal: "Pokud se americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi nelíbí ropa za 80 dolarů, nikdo nemůže vyloučit, že se cena vyšplhá na 100 nebo 200 dolarů za barel." Jeden z deseti barelů ropy na světovém trhu pochází ze Saúdské Arábie, takže omezení nebo přerušení dodávek by globální ekonomika pocítila. Na druhé straně by se Saúdové sami hospodářsky střelili do vlastní nohy. I přes snahu diverzifikovat zdroje příjmů je jejich ekonomika na exportu této suroviny stále závislá.

Podle agentury Bloomberg ale problém nastane i v případě, že Saúdská Arábie nezaplní díru na trhu po Íránu, jehož vývoz klesá kvůli chystaným americkým sankcím. I to by mohlo vést k růstu ceny za jeden barel ropy Brent až ke stu dolarů. To se naposledy stalo v roce 2014.

Trump sice na začátku týdne kritizoval Saúdskou Arábii a prohlašoval, že tvrdě zaplatí, pokud se prokáže, že kritik rijádského režimu byl na konzulátu zavražděn. Pak ale zmírnil tón a vyslal do Rijádu jednat ministra zahraničí Mikea Pompea. A oznámil, že vraždu Chášukdžího mohl někdo spáchat bez souhlasu z nejvyšších saúdskoarabských míst.