Když do webového řádku svého prohlížeče zapíšete adresu ve tvaru doc.new nebo sheet.new, místo webové stránky se otevře nový dokument patřičného typu ve webových aplikacích od Googlu. Adresu lze uložit i jako záložku, takže vytvoření nového dokumentu může uživatel provést na jedno kliknutí. Doposud znamenalo zahájení práce na novém textu nebo tabulce či formuláři otevřít stránku patřičné webové aplikace (například docs.google.com) a ťuknout na tlačítko s velkým + v červeném poli.

Google pro usnadnění práce uživatelům Google Docs a firemních služeb G Suite využil možnost registrovat si vlastní internetovou doménu nejvyššího řádu. Jde o adresy srovnatelné s národními adresami, jako je .CZ nebo .SK. Nová pravidla mezinárodní organizace ICANN (Internet Corporation For Assigned Names and Numbers) umožnila v podstatě komukoliv podat žádost o vlastní doménu tohoto typu s označením gTLD (generická doména nejvyššího řádu – generic Top Level Domain).

Jako omezení ICANN nastavil požadavek důvěryhodnosti a technické schopnosti provozovat systém spojený se správou vlastní domény a také poplatky, které začínají na 185 tisících dolarech za vyhodnocení žádosti. Provozní poplatky za jednu gTLD pak činí 25 tisíc dolarů ročně. Google má těchto domén několik desítek, od .app po .zip. Desítky domén nejvyšší úrovně spravuje i Amazon. Microsoft je skromnější, má například gTLD .Windows nebo .Xbox a .Bing. Apple pak má doménu .Apple.

Související

 

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru