Po devíti a půl roku ve vesmíru agentura NASA oficiálně ukončila provoz kosmického teleskopu Kepler. Mise přístroje, jehož hlavním posláním bylo hledat planety jiných sluncí, byla několikrát prodloužena, nyní mu ale došlo palivo manévrovacích motorů, takže jej není možné dál zaměřovat. Z přibližně 3800 dosud známých exoplanet jich má Kepler na svém kontě 70 procent.

Kosmický teleskop Kepler v číslech

hmotnost - 1039 kg

průměr zrcadla dalekohledu - 0,95 metru

rozlišení obrazového čipu - 95 megapixelů

datum startu - 6. března 2009

datum ukončení provozu - 30. října 2018

cena mise - 591 milionů USD

"Kepler nás naučil, že planety jsou všude ve vesmíru a jejich podoby jsou neuvěřitelně rozmanité,"komentovala ukončení úspěšné mise Jessie Dotsonová z výzkumného centra Ames patřícího pod NASA. "Úplně změnil náš pohled na noční oblohu."

Oznámení o ukončení provozu kosmického teleskopu bylo poněkud nečekané, protože o nedostatku paliva už se ví několik měsíců. Pracovníci NASA ale upozornili, že životnost nešlo prodlužovat donekonečna - nádrže manévrovacích motorů definitivně vyschly už před týdnem, takže dalekohled není možné zaměřovat na cílové objekty. "Vyčerpání paliva znamenalo konec, protože přestala proudit vědecká data,"vysvětlil vedoucí astrofyzikálního oddělení NASA Paul Hertz. Oficiálním datem "úmrtí" kosmického teleskopu se tak stal 30. říjen 2018.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru