Každé zařízení s operačním systémem Android a se službami od Googlu bude alespoň dva roky od zahájení prodeje dostávat aktualizace. Google po letech váhání mění pravidla, která budou muset dodržovat výrobci telefonů i tabletů. Nově budou mít povinnost vydávat bezpečnostní aktualizace tak, aby se k uživatelům dostaly nejpozději 90 dní od jejich zveřejnění Googlem.

Podle dokumentů, které získal server The Verge, platí tato pravidla pro všechna zařízení, která vstoupila na trh po 31. lednu 2018 a prodalo se jich více než 100 tisíc uživatelů. Na konci července už na nový model bezpečnostních aktualizací přistoupilo 75 procent výrobců, od 31. ledna 2019 bude Google vyžadovat stoprocentní plnění závazků plynoucích z nových smluvních podmínek.

Google po producentech telefonů vyžaduje během prvního roku po uvedení produktu na trh alespoň čtyři bezpečnostní aktualizace, a i v dalším období musejí mít telefony a tablety s Androidem k dispozici opravy bezpečnostních chyb objevených před více než 90 dny.  

Zároveň výrobci nesmí začít prodávat nové telefony se systémem, který nemá aktuální bezpečnostní záplaty. V případě nesplnění smluvních podmínek může Google odepřít certifikaci dalších zařízení stejného výrobce.  Nová pravidla tak přinesou zásadní změnu pro zájemce o levnější telefony. Právě u nich výrobci telefonů na bezpečnostní aktualizace až na výjimky rezignovali.

Náznak nových pravidel prozradil Google už v květnu na konferenci Google I/O, nezveřejnil však přesné podmínky. K těm se redaktoři The Verge dostali až ve spojení s novými licenčními podmínkami systému Android, které firma upravila kvůli rozhodnutí Evropské komise. Ta Googlu udělila pokutu za zneužívání dominantního postavení ve spojení se systémovými aplikacemi v Androidu.

Nové smlouvy pro výrobce obsahují kromě závazku vydávat pravidelné aktualizace také nutnost platit licenční poplatky za aplikace od Googlu – v nejdražší variantě přijde přítomnost obchodu Google Play a služeb Google Play až na 40 dolarů za jedno zařízení. Google výši poplatků odstupňoval dvěma způsoby – podle zemí a podle jemnosti displeje.

Nejvíce mají výrobci platit za telefony určené na britský, německý, nizozemský, norský nebo švédský trh u zařízení s jemností displeje 500 dpi a více. U zařízení s rozlišením mezi 400 a 500 dpi to má ve stejných zemích být 20 USD a pro nejhůře vybavené mobily klesá poplatek až na 2,5 USD. Zvýšení cen telefonů až o tisíc korun kvůli licenčním poplatkům se ale nedá realisticky čekat. Google totiž podle neveřejných informací nabídne výrobcům telefonům za instalaci svého vyhledávače a dalších žádoucích aplikací protihodnotu, která náklady na pořízení licence služeb Google Play vyváží.

Pět let aktualizací pro firemní obrněnce

Google kromě nových podmínek pro spotřebitelská zařízení zavedl také nová pravidla pro svůj program zařízení pro firemní prostředí. V programu Android Enterprise Recommended slibuje tříletou minimální dobu dostupností bezpečnostních záplat. U speciálních odolných modelů tuto dobu prodlužuje na pět let, aby „rugged“ zařízení odolávala fyzickému nebezpečí stejně jako tomu kybernetickému. Pravidla pro tento typ zařízení počítají se stejným devadesátidenním oknem pro vydání bezpečnostních aktualizací, zároveň přidává i požadavky na odolnost proti pádům, vodě a přidává i požadavek upgradu alespoň na jednu novou generaci systému Android.

Mezi zařízení z programu pro velké podniky patří například Blackberry KeyONE, Google Pixel 2 XL, Nokia 8, Huawei P20 Pro, LG V30 nebo nová Motorola One a dva tablety – obě velikosti MediPadu M5 od Huawei. Pětileté aktualizace pro korporátní zákazníky a zvýšenou fyzickou odolnost pak nabízí například Zebra TC51 nebo Honeywell Dolphin CT60.

Nejvíce telefonů v programu Android Enterprise Recommended má Nokia, která téměř všechny své smartphony zařadila do spotřebitelského programu Android One. Telefony v něm nabízené mají čistý operační systém podle specifikací Googlu a Google má na starost i distribuci bezpečnostních záplat.  V seznamu podporovaných zařízení naopak chybí největší výrobce telefonů s androidem – Samsung. Ten ale i bez účasti ve speciálních programech Googlu vydává zejména u vyšších modelů bezpečnostní aktualizace každý měsíc už nejméně poslední rok.

Ani změny v licenční smlouvě nebo programy jako je Android One však nezajistí stejnou úroveň zabezpečení systému, jakou dává uživatelům Apple, který sám vyvíjí hardware i software. Bezpečnostní záplaty dostane většina telefonů s androidem s výrazným zpožděním až tří měsíců.  Google také tolik netlačí na dostupnost upgradů na novější verze systému Android. I to by ale mělo být pro výrobce snazší díky existenci projektu Treble. Ten přináší technické prostředky, které mají přechod telefonů na novější verze operačního systému zrychlit a zásadně usnadňují tvorbu aktuálního softwaru pro podporované telefony ze strany nezávislých vývojářů/fanoušků. Možnost použít neoficiální firmware však využijí pouze geekové, nikoliv běžní zákazníci. Ti o takové možnosti ani nebudou vědět.