Americké akcie v pondělí prudce oslabily v čele s technologickými a finančními podniky. Na poklesu se velkou měrou podílely výrobce mobilních telefonů Apple a banka Goldman Sachs. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 2,32 procenta, tedy více než 600 bodů, a obchodování uzavřel na 25 387,18 bodu. Širší index S&P 500 se snížil o 1,97 procenta na 2726,22 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl dokonce o 2,78 procenta na 7200,87 bodu. Hlavní indexy v Asii také poklesly. Index Topix dokonce ztratil 3,1 procenta.

Akcie Applu se propadly o zhruba pět procent v reakci na zhoršení prognóz dvou dodavatelů. "Apple ukazuje směr," uvedl analytik Randy Frederick ze společnosti Schwab. "Vždy, když se zdá, že má Apple z jakéhokoli důvodu potíže, panuje pocit, že to bude mít dopad také na další technologické podniky," dodal.

Na evropských akciových trzích, které v pondělí také zasáhly výprodeje, došlo během úterního dopoledne k obratu a akcie část svých ztrát získaly zpět. Evropský klíčový index Stoxx Europe 600 rostl poprvé za tři obchodní dny, tažený telekomunikačními tituly, hlavně společností Vodafone, která oznámila lepší než očekávané hospodářské výsledky. Ještě před začátkem obchodování v USA naznačovaly kontrakty futures, že se i na západní straně Atlantiku akcie zotaví.

Apple ztrácel poté, co firmy Lumentum Holdings a Japan Display zhoršily své výhledy. Oba podniky dodávají firmě Apple součástky pro její telefony iPhone. Společnost Lumentum uvedla, že ji jeden z hlavních zákazníků požádal o snížení dodávek. Neupřesnila nicméně, zda je tímto zákazníkem právě Apple.

Výrazný pokles v pondělí zaznamenaly rovněž akcie banky Goldman Sachs. Zasáhla je zpráva agentury Bloomberg, podle níž hodlá malajsijská vláda požadovat zpět veškeré poplatky, které firmě zaplatila za zajištění transakcí souvisejících s problémovým státním fondem 1MDB.

Prudce dolů zamířily také akcie průmyslového konglomerátu General Electric (GE). Generální ředitel podniku Larry Culp v pondělí uvedl, že GE se potýká s nadměrným zadlužením a že kvůli jeho snížení musí urychleně prodat některá aktiva.

Na devizovém trhu se dolar vyšplhal až na 16měsíční maximum vůči koši předních měn. Těžil z vyhlídek na zvyšování úrokových sazeb ve Spojených státech i z politických rizik v Evropě.

Euro vůči dolaru vykazovalo kolem 22:00 SEČ pokles o procento na 1,1220 dolaru, britská libra ztrácela zhruba 0,9 procenta na 1,2850 dolaru. Investoři mají obavy z rozpočtového sporu mezi italskou vládou a Evropskou komisí i z možnosti odchodu Británie z Evropské unie bez dosažení vzájemné dohody.