Podle studie norské organizace Forbrukerrådet, zveřejněné v úterý, sleduje Google polohu svých uživatelů v rozporu s evropským Obecným nařízením o ochraně osobních údajů (GDPR). Činí tak skrze funkce "Historie polohy" a "Aktivita na webu a v aplikacích", jež jsou integrovány do všech Google účtů.

 

Spotřebitelská organizace dTest v návaznosti oznámila, že podává na americkou digitální firmu stížnost k Úřadu na ochranu osobních údajů. A česká organizace není osamocena.

"Spolu s námi bude stížnost v následujících dnech podávat dalších šest spotřebitelských organizací z různých částí Evropy. Všechny zapojené subjekty jsou členskými organizacemi Evropské spotřebitelské organizace BEUC," uvádí Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.

Podle něj je problémem, že zhruba dvě miliardy chytrých telefonů postavených na operačním systému Android je možné používat pod skrytou podmínkou - uživatelé de facto musí mít Google účet.

"Údaje o poloze mohou o lidech odhalit mnohé, včetně náboženského (docházení na bohoslužby) a politického (navštěvování demonstrací) přesvědčení, zdravotního stavu (pravidelné návštěvy nemocnice) a sexuální orientace (navštěvování určitých barů)," uvádí dTest v tiskové zprávě.

Google podle spotřebitelské organizace spotřebitelům reálně neposkytuje ani jinou možnost než tu, že poskytnou své údaje o poloze, které pak mohou být použity k mnoha účelům včetně cílené reklamy.

"Jako spotřebitelská organizace namítáme, že tyto praktiky nejsou v souladu s GDPR, jelikož Google postrádá platný právní základ pro zpracování těchto osobních údajů. Výzkum především ukazuje, že souhlas poskytnutý za uvedených okolností není svobodný," říká Zelený.

"Neustále pracujeme na zlepšování kontrolních nástrojů pro uživatele a tuto zprávu (norské organizace, pozn. red.) pečlivě pročteme, abychom zjistili, zda můžeme některá doporučení implementovat," uvedla v reakci na stížnost Alžběta Houzarová, manažerka komunikace Googlu pro Česko a Slovensko.

"Historie polohy je ve výchozím nastavení vypnuta a uživatel ji může kdykoli upravit, smazat nebo pozastavit," upozorňuje Houzarová. Pokud je tato funkce zapnutá, pomáhá podle ní vylepšovat služby, jako je předpokládaný provoz na trase uživatelů.

"Je-li pozastavená, explicitně uživatele informujeme o tom, že v závislosti na konkrétním nastavení jeho telefonu a aplikací můžeme stále shromažďovat a používat údaje o poloze k vylepšení funkce našich služeb - jako je například vyhledávání nebo mapy. Údaje o poloze si mohou uživatelé kontrolovat a nastavit i v sekci Aktivita na webu a aplikacích v rámci Google Můj účet nebo přímo na mobilu," dodává Houzarová.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru