Čínský telekomunikační gigant Huawei od středy čelí skandálu se zadržením své globální finanční ředitelky Meng Wan-čou. Kanadská policie ji zatkla na žádost USA, které dceru a pravděpodobnou nástupkyni zakladatele firmy Žen Čeng-feje podezírají z obcházení embarga na zákaz dovozu vybraného amerického zboží do Íránu a Severní Koreje. Pro druhého největšího výrobce mobilů na světě, který je zároveň předním dodavatelem telekomunikační infrastruktury, jde přitom už o druhý vážný problém v řadě.

V posledních měsících na Západě přibývá počet mobilních operátorů, kteří s Huaweiem odmítají spolupracovat na výstavbě nových mobilních sítí páté generace (5G). Důvodem je podezření, že firma takové sítě využívá ke špionáži pro Čínu, což bere vážně i český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Jím připravované stanovisko by mohlo Číňanům zavřít dveře k miliardovým zakázkám na stavbu 5G sítí tuzemských mobilních operátorů, s nimiž by mohli začít do dvou až tří let.

Podle čínských médií se Spojené státy snaží potlačit Huawei a omezit její globální expanzi. Čínský státní list China Daily v pátek napsal, že Kanada ani USA zatím neoznámily, na základě čeho byla ředitelka Meng Wan-čou zadržena. Washington se tak podle listu zřejmě snaží donutit své spojence, aby nepoužívali zboží společnosti Huawei. "Pro rozvoj čínsko-amerických vztahů je nezbytně nutná politická důvěra. Washington však přesvědčováním a donucováním svých spojenců vyhýbat se spolupráci s Huawei tuto politickou důvěru narušuje," cituje agentura Reuters z komentáře čínského deníku. Státní list Global Times napsal, že Spojené státy zneužívají "právní postupy k potlačení" společnosti Huawei. Incident prý navíc jde proti dohodě mezi Čínou a USA o 90denním příměří v obchodním sporu, který otřásl finančními trhy a ohrožuje světový ekonomický růst. Na něm se o víkendu dohodly hlavy obou států na summitu 20 největších ekonomik světa (G20) v Buenos Aires.

Huawei je ze špionáže západními odborníky na kyberbezpečnost podezříván dlouhodobě, od letošního roku s ním proto nesmí spolupracovat mobilní operátoři z Nového Zélandu či Austrálie a podobný zákaz zvažují zavést také Němci. "Základním problémem je to, že ve vedení Huaweie je Žen Čeng-fej, který je bývalým vysokým důstojníkem čínské bezpečnostní služby. Existuje podezření, že v aktivních síťových prvcích zařízení Huaweie by mohla být takzvaná zadní vrátka. Díky nim je možné telefonní hovory v mobilní síti odposlouchávat," řekl HN Aleš Špidla, prezident Českého institutu manažerů informační bezpečnosti.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Dále se v článku dočtete:
  • Jakým způsobem by mohl Huawei špionáž provádět?
  • Jak na zadržení finanční ředitelky regují čeští operátoři a co tato událost znamená pro plánovanou stavbu nových 5G sítí, pro jejíž realizování je Huawei favoritem?
  • Považuje čínskou firmu český Úřad pro kybernetickou bezpečnost za hrozbu?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se