Kybernetická kampaň, která je nyní cílena na české uživatele, je opakovaně a dlouhodobě aktivní v Polsku a Španělsku. Útočníci tedy nyní aplikovali ověřený způsob na nový trh.

„Pomocí škodlivého kódu, který ESET detekuje jako BackSwap, mění útočníci platební příkazy internetového bankovnictví napadených uživatelů a obchází tak dvoufaktorovou autentizaci. Na účet tzv. bílého koně posílají částky v rozmezí 60 000 až 200 000 korun. Ty pak zpravidla vybírají z bankomatů komplicové útočníků,“ vysvětluje Robert Šuman, vedoucí pražského detekčního a analytického týmu společnosti ESET.

Hrozba se šíří prostřednictvím přílohy elektronické pošty. Aktuální název je VydanaFaktura.zip a obsahuje soubor VydanaFaktura2010091pdf.jse. Identifikace se ale může v průběhu času měnit.

Analytici společnosti ESET na základě analýzy škodlivého kódu již identifikovali  bankovní domy, na jejichž uživatele je kampaň cílena, a průběžně informují jejich zástupce.

ESET v tuto chvíli nemá potvrzené finanční škody, nicméně v zemích, kde útočníci v minulosti působili, došlo ke značným finančním ztrátám.

„To, že se tato kampaň šíří právě v těchto dnech, není náhoda. Spamové či phishingové kampaně se pravidelně šíří v obdobích, kdy se rozesílá více faktur. A konec roku, kdy firmy dokončují účetnictví a domácí uživatelé nakupují ve velkém na internetu vánoční dárky, je jedním z nejexponovanějších období,“ říká Miroslav Dvořák, technický ředitel české pobočky společnosti ESET.

Uživatelé bezpečnostních produktů společnosti ESET jsou proti této hrozbě chráněni.

Jak se chránit?

  • -         Věnovat zvýšenou pozornost e-mailovým přílohám.
  • -         Kontrolovat detaily platby v potvrzovací SMS před potvrzením platby.
  • -         Používat pravidelně aktualizovaný bezpečnostní software.