V chilských Andách se intenzivně staví nový teleskop, který bude schopný pořídit snímky nočního nebe ve vysokém rozlišení 3200 megapixelů. Fotografie a pořízená data zaberou 500 milionů gigabytů místa. Teleskop LSST by měl nastoupit plně do služby do roku 2022 a pomoci odpovědět na otázky, jaká je budoucnost vesmíru, nebo poodhalit tajemství temné hmoty a temné energie.

Ve vesmíru jsou tři základní substance. První je hmota, která tvoří atomy, ze které jsou lidé. Jde také o jediné, co lidstvo vidí, když pohlédne do vesmíru. Vyplňuje přitom jen kolem pěti procent vesmíru. Zbytek tvoří temná hmota a temná energie.

Temná energie je dle alespoň dosud nejrozšířenější představy zodpovědná za rozpínání vesmíru. Do rovnic vstupuje jako kosmologická konstanta, která v modelech fyziků dělá ze statického vesmíru dynamický. Einstein ji kdysi označil za největší chybu svého života, aby se později ukázalo, že chybou bylo zřejmě označit ji za chybu.

Dynamiku rozpínání vesmíru, a tedy projev temné energie bude sledovat právě teleskop LSST. Například umožní vědcům odhalit na milion supernov typu IA, dnes jich je známo stokrát méně.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru