Firma IBM postavila svůj první samostatný kvantový počítač. Do 2,7 metru velké skleněné kostky vměstnali vývojáři nejvyspělejší technologii současnosti. Přístroj nazvaný IBM Q System One byl představen na Consumer Electronics Show v Las Vegas.

Firma zatím vyrobila jediný exemplář, a přestože IBM nevylučuje, že jednoho dne si lidé budou moci tuto techniku koupit, počítá se zatím spíše s variantou pronajímání přístupu ke kvantovému počítači přes internet. Informuje o tom server Financial Times.

Všechny doposud vyrobené počítače, které pro své operace využívají kvantovou mechaniku, existují pouze rozložené v laboratořích. Skládají se z několika částí - zpevněné komory, jež obsahuje kvantové bity (neboli qubity), které se starají o výpočty, dále z nádrže tekutého hélia a chladicího zařízení, jež udržuje qubity v teplotě blížící se absolutní nule. Nakonec ještě kvantový počítač obsahuje mnoho elektrických komponentů, které kontrolují akce qubitů a čtou jejich výstupy. A vše je samozřejmě spojeno mnoha a mnoha kabely.

IBM se povedlo všechny tyto části vměstnat do skleněné krychle a vytvořit tak první integrovaný, všeobecný kvantový počítač. 

Dario Gil, ředitel IBM Research, prohlásil, že jde o "ikonický moment" vzhledem k historii společnosti. IBM v minulosti nejpokročilejší výpočetní techniku své doby sestavovalo už několikrát. Šlo například o System/360, který v 60. a 70. letech protlačil výpočetní techniku do komerčního světa.

Pro kvantový počítač vyvinulo IBM nový ovládací systém. Vývojáři museli zároveň zdokonalit chladicí systém a zamezit vibracím, aby počítač mohl ve skleněné kostce fungovat stejně dobře jako v laboratoři.

Kvantové počítače fungují tak, že své qubity uvedou do dočasného stavu jménem superpozice, ve kterém zastupují zároveň "jedničku" i "nulu" bitu ve standardním počítači. Qubity jsou vysoce náchylné k vyrušení a největší výzvou je udržet qubity v jejich kvantovém stavu co nejdéle. Podle IBM se qubity v jejich novém systému udrží v kvantovém stavu 75 mikrosekund, což je dle jejich slov nejlepší pro jakýkoliv kvantový stroj s širším využitím.

Už tradičně klade IBM důraz i na design. Z historie si můžeme připomenout například černý obelisk Deep Blue, první počítač, který porazil lidského šampiona v šachu. Nový Q System One působí na první pohled prázdně, většina komponentů je schovaná v zadní části kostky. Qubity se nacházejí v ocelových válcích, které je chrání před vnějším rušením. Prázdný prostor uvnitř však není ponechán pouze kvůli efektnímu vzhledu. Přední část kostky je možné otevřít a volný prostor umožní technikovi vlézt dovnitř a pracovat na stroji a jeho údržbě.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru