Spojené státy americké už delší dobu vyvíjejí tlak na čínskou společnost Huawei Technologies, největšího světového dodavatele zařízení pro mobilní sítě a druhého největšího výrobce chytrých telefonů. Číňany podezřívají, že pomocí "zadních vrátek" ve svém zařízení shromažďují citlivé informace, které pak předávají Pekingu.

Úřady v USA vyšetřují, zda Huawei nespáchala trestný čin krádeže obchodního tajemství. Sepsání žaloby na tuto firmu je podle listu The Wall Street Journal otázkou několika dní.

Napětí mezi USA a Čínou, dvěma největšími ekonomikami světa, tak dále zhoustlo. Nejde jenom o zařízení pro sítě 5G. Několik amerických zákonodárců varovalo, že zařízení Huaweie pro americké solární parky může představovat riziko pro celou elektrorozvodnou síť v USA. "Jak demokraté, tak republikáni uvedli, že solární zařízení od Huaweie mohou napadnout hackeři a umožnit třetí straně zpomalit, či dokonce přerušit dodávky elektřiny," napsal britský list The Financial Times.

Šéf Huaweie po letech promluvil: S čínskými špiony nespolupracujeme, ale komunisty podporuji

Nová trestní žaloba staví na občansko-právním sporu, který v roce 2014 mobilní operátor T-Mobile vedl s firmou Huawei. Číňané se tehdy měli neoprávněně zmocnit chráněných informací (části technologií) spojených s testováním chytrých telefonů.

Mluvčí firmy Huawei, který odmítl trestní žalobu komentovat, v listu The Wall Street podotýká, že společnost svůj spor s T-Mobile urovnala v roce 2017, je tedy uzavřen. Soud v Seattlu tehdy konstatoval, že Huawei nezpůsobil T-Mobile žádnou škodu, neoprávněně se neobohatil, nejednal "úmyslně a zákeřně". Ale, jak píše citovaný list, Huawei připustila, že její dva zaměstnanci "jednali nesprávně", a proto souhlasila s uloženou pokutou 4,8 milionu dolarů.

Spolková vláda v Berlíně o Huawei diskutuje 

Společnost Huawei je největším dodavatelem zařízení rovněž pro německé operátory, kteří s ní dlouhodobě spolupracují. Avšak i v Berlíně se začínají obávat o bezpečnost dat. Spolkové ministerstvo zahraničí nedávno uspořádalo diskusní fórum na téma "Kdo má strach z Huaweie". Mělo odpovědět na otázku, jak si stát poradí s dominantním postavením Číňanů v dodávkách zařízení pro mobilní sítě. 

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • V článku se dále dočtete:
  • Jak USA, Německo a Británie reagují na kauzu kolem Huaweie?
  • Které státy již spolupráci s čínskou společností odmítly?
  • Jak na možný zákaz služeb Huaweie reaguje ředitel firmy Žen Čeng-fej?
  • O jak velký trh může Huawei přijít? A jaké zásadní technologie odebírá z USA?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se