MiR nabízí řadu kolaborativních autonomních mobilních robotů, které jsou určeny k přímé spolupráci s lidmi a uvolňují lidské pracovníky od fyzicky náročné práce. Mobilní roboty jsou uživatelsky přívětivé a lze je obsluhovat bez předchozí programátorské zkušenosti. Zaměstnanci je mohou ovládat a komunikovat s nimi pomocí chytrých telefonů, tabletů či PC, a zadávat jim úkol stiskem jednoho tlačítka. Snadná ovladatelnost urychluje proces nasazení robotů a snižuje celkové náklady na vlastnictví. Roboty MiR lze podle potřeb doplnit nadstavbovými moduly.

„Obecně využíváme automatizaci na vysoké úrovni, ale až doposud pro nás byla automatizace vnitropodnikové přepravy velkou výzvou,“ říká Eric Moreau, viceprezident pro dodavatelský řetězec a digitalizaci skupiny Faurecia Clean Mobility Business. „Vidíme v ní obrovský potenciál. Neustále musíme přenastavovat naše výrobní prostory tak, abychom vyhověli poptávce po menších výrobních sériích, což klade vysoké nároky na flexibilitu. Tu jsme našli v robotech MiR, které nepotřebují žádnou dodatečnou infrastrukturu a dokáží se navigovat na základě vlastních mapových zdrojů, jež lze snadno aktualizovat. Mobilní roboty MiR dokáží nejen přepravovat zboží, ale také kombinovat další procesní kroky jako nakládání či vykládání, a tím zvyšují efektivitu celé výrobní linky. Mobilní coboty jsou extrémně flexibilní. Identifikovali jsme několik různých aplikací, ve kterých mohou převzít monotónní činnosti přepravy v rámci jednotlivých výrobních zařízení, či mezi nimi a skladem.“

Faurecia implementovala roboty v několika svých výrobních zařízeních ve Velké Británii, Španělsku, Rumunsku, Portugalsku a Mexiku. Spolupráce s MiR umožní Faurecii optimalizovat řadu procesů a je dalším důkazem současných trendů automatizace vnitropodnikové přepravy.

Podle zprávy IFR tvořily v roce 2017 logistické roboty 63 procent všech obslužných robotů dodaných do průmyslových odvětví. IFR rovněž předpovídá vysoký nárůst i do budoucna a celkem 600 tisíc dodaných logistických robotů během let 2018 až 2021.

V České republice má MiR řadu zákazníků zejména z automobilového a hi-tech odvětví, společnost však neuvádí, zda je v ČR již nasadila také Faurecia. „Faurecia implementovala tyto roboty v několika svých výrobních zařízeních ve Velké Británii, Španělsku, Rumunsku, Portugalsku a Mexiku. Jedná se o globální spolupráci a Faurecia plánuje implementovat ve více továrnách po celém světě,“ říká Jesper Sonne Thimsen, obchodní ředitel pro region CEE, Mobile Industrial Robots (MiR).

Související