Zatímco Huawei na výstavišti v Las Vegas předváděl Američanům nové telefony nebo notebooky, v nedalekém hotelu Venetian se sešli zástupci společnosti AKHAN s manažery Huaweie. Bavili se spolu o zásilce tvrzeného skla s povrchem z mikroskopické vrstvy diamantového prachu. Společnost AKHAN poskytla Huaweii dva vzorky na testování jako velkému potenciálnímu zákazníkovi. Huawei podle nařčení ze strany firmy AKHAN místo standardního testování před rozhodnutím o nákupu provedl destruktivní testy s cílem unikátní technologii ukrást. Popis vyšetřování i reportáž přímo z utajené operace s odposlechy přinesl Bloomberg Businessweek.

Když se po urgencích vzorky "nerozbitného" skla vrátily v srpnu loňského roku tvůrcům, byly na kusy. Po pečlivém složení se ukázalo, že několik úlomků chybí, a k poškození tak nemohlo dojít v průběhu transportu.

Firma se proto obrátila na FBI. Tento kontakt nebyl náhodný, FBI podle zprávy Businessweeku v lednu 2018 kontaktovala technologické firmy s cílem varovat je před možnými riziky průmyslové špionáže a získat informace o potenciálních snahách čínských firem přivlastnit si americké technologie.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru