Mnoho velkých společností nahrává a ukládá veškeré úkony, které na svých telefonech provádějí uživatelé iPhonů. Podle serveru TechCrunch jim to umožňují jejich aplikace, které si uživatelé stáhnou. Přístup k údajům lidí takto získávají třeba Air Canada nebo cestovatelský portál Expedia.

Aplikace bez vědomí a souhlasu uživatele nahrává každé kliknutí nebo zápis, který v rámci práce s aplikací dotyčný provede. Zaznamenává také veškeré citlivé a osobní údaje, které do ní zadává, a to včetně čísla kreditní karty, cestovního dokladu nebo jednotlivých hesel. Tyto údaje pak dostatečně nezakrývá. 

K zaznamenávání aktivity se využívá technologie "session replay", kterou v případě Air Canada vložila do aplikace analytická firma Glassbox. Ta zaznamenává každý úkon v aplikaci a v podobě screenshotů ho odesílá vývojářům, kteří data využívají k odhalení chyb a nefungujících prvků, a mohou tak také sledovat chování zákazníka. Služby Glassboxu využívají i firmy jako Abercrombie & Fitch nebo Hotels.com.

Jak uvádí server The Verge, tyto praktiky jsou v oblasti mobilních aplikací běžné. Problém ale nastává ve chvíli, kdy společnosti dostatečně nešifrují citlivé údaje uživatelů, a může tak velice snadno dojít k jejich zneužití. A to je právě případ již zmiňované Air Canada.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru