Ohebné displeje dávají výrobcům jiné možnosti než skládací telefony. Čínská Nubia, dceřiná společnost známějšího ZTE, letos v Barceloně ukazuje hybrid mezi chytrými hodinkami, náramkem a telefonem s protaženou úzkou obrazovkou. K základnímu ovládání funkcí netradičního zařízení slouží vedle dotykové vrstvy také kamera, která snímá gesta rukou podobně jako kamera v telefonu LG G8 TinkQ.

Přestože Nubia označuje svůj náramek jako smartphone, není to úplně přesné. Zařízení jednak používá hardware spojený spíše s chytrými hodinkami v podobě dnes už zastaralého procesoru Snapdragon War 2100 a 1 GB RAM, jednak nemá standardní operační systém. Výrobce vsadil na vlastní řešení, které si lépe rozumí s netypickým displejem s rozlišením 960x192 bodů.

Podobný systém telefonu na zápěstí není nový. Chytré hodinky s podporou SIM nabízí řada "no-name" čínských výrobců už dlouho, podporu eSIM do hodinek přidal i Apple a Samsung. Nubia ale nabízí výrazně větší obrazovku a připomíná například deset let starý koncept Nokia Morph, který vznikl ve výzkumném centru Nokie díky spolupráci s Univerzitou v Cambridgi. 

Výrobcem panelu je společnost Visionox, další čínský výrobce moderních OLED obrazovek, o kterém se zatím příliš nemluvilo. Proti zařízením, jako je FlexPai, Galaxy Fold nebo Mate X, neumí Alpha od Nubie měnit tvar a přizpůsobit se zápěstí. Ohebný OLED panel je usazený v pevné konstrukci, která má po stranách obrazovky vystouplou oblast se senzory a tlačítky.

K funkcím hybridu mezi náramkem a telefonem patří fotoaparát, podpora mobilního placení prostřednictvím v Číně populárních QR kódů ve službách, jako je Ali Pay, nebo možnost textové komunikace ve WeChatu či SMS. Zadávání textu probíhá hlasem nebo na malé klávesnici typu T9 známé z tlačítkových telefonů, podobnou mají i hodinky od Samsungu.

I přes větší rozměry ve srovnání s chytrými hodinkami se do zařízení vejde pouze 500mAh baterie, která zařízení udrží v provozu údajně jeden až dva dny v závislosti na intenzitě používání. Masivní tělo i tah jsou z kovu, v nabídce je také pozlacená verze.

Základní model nemá přístup k mobilním sítím a funguje pouze jako chytrý náramek v ceně přibližně 12 tisíc korun, za verzi s podporou eSIM je nutné připlatit dalších 2500 korun a pozlacená verze přijde asi na 17 tisíc. I přes stanovenou cenu ale zatím Alpha nemá pevné datum zahájení prodeje, vstup na trh se ale očekává v průběhu letošního roku.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru