Vědci z čínské vědecko-technické univerzity vyvinuli technologii, která umožní myším vidět infračervené světlo. Jedná se o speciální nanočástice, které odborníci pomocí injekce vstříknou myši do sítnice, píše server TechCrunch.

Lidské oko dokáže pozorovat pouze světlo o vlnové délce zhruba mezi 430 a 770 nanometry. Nad tímto rozpětím se nachází ultrafialové světlo, pod ním je světlo infračervené. Infračervené světlo tedy nevidíme, můžeme ale cítit jeho energii v podobě tepla. Všechny předměty vyzařují infračervené záření. Čím teplejší objekt, tím více infračerveného záření. Na tomto principu je postavena technologie termovize.

Zatímco infračervené světlo je mimo naše vizuální vnímání, existuje také oblast spektra zvaná blízký infračervený region (Near infrared, NIR), která je pro lidi jen těsně neviditelná. Vědci nyní dokázali prodloužit vlny tak, že je možné je vidět díky speciálním "nanoanténám", které jsou takzvaně biokompatibilní. Tyto nanočástice mohou být kombinovány s proteiny, které se navážou na fotoreceptory v sítnici. Buňka, která normálně detekuje zelené světlo, pak díky této technologii absorbuje NIR světlo a mění ho na světlo zelené. Infračervené světlo je tedy s těmito "nanoanténami" možné vidět jako odstíny zelené.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru