Hrozba JS/Adware.Agent.AF stála za 7,48 % případů zachycených hrozeb a na první příčku mezi škodlivými kódy na českém internetu se dostala vůbec poprvé. V lednu přitom nefigurovala ani v první desítce nejčastějších druhů malwaru detekovaných v České republice.

„V případě JS/Adware.Agent.AF jde o škodlivý Javascript, který přesměrovává uživatele z napadené legitimní stránky na nechtěné, většinou reklamní weby. Společně s tím maže seznam navštívených stránek, tudíž znemožňuje uživateli návrat zpět na legitimní webovou stránku,“ vysvětluje Miroslav Dvořák, technický ředitel české pobočky společnosti ESET.

Další webová hrozba HTML/Adware.Agent.A, která žebříčku nejčastějších internetových hrozeb v tuzemsku kralovala v lednu, se během minulého měsíce posunula až na třetí příčku. To však neznamená, že by četnost jeho detekcí výrazněji klesala. Oproti lednu se snížila o pouhých 0,77 procentního bodu na 5,13 %. HTML/Adware.Agent.A se vyskytuje ve formě online dotazníku, za jehož vyplnění tvůrci slibují uživateli hodnotný produkt, například mobilní telefon. Útočníci se tak dostávají k osobním údajům uživatelů, které následně zneužijí.

Obdobný trik využívají také tvůrci druhého nejčastěji zachyceného škodlivého kódu PDF/Fraud.

„Jedná se o trojan, který se snaží přesvědčit uživatele, aby vyplnil a odeslal svoje citlivé osobní údaje,“ líčí Miroslav Dvořák. K získání citlivých informací využívají útočníci celou řadu různých triků, uživatele například lákají na výhry v různých smyšlených soutěžích. V únoru stál PDF/Fraud za 6,56 % zachycených případů online hrozeb.

Nejčastější internetové hrozby v České republice za únor 2019:

  1. JS/Adware.Agent.AF (7,48 %)
  2. PDF/Fraud (6,56 %)
  3. HTML/Adware.Agent.A (5,13 %)
  4. HTML/ScrInject (4,99 %)
  5. JS/Adware.Agent.AA (4,58 %)
  6. Win32/Exploit.CVE-2017-11882 (4,05 %)
  7. Win32/GenKryptik (2,77 %)
  8. SMB/Exploit.DoublePulsar (2,35 %)
  9. JS/CoinMiner (2,1 %)
  10. JS/Redirector (1,28 %)