Dnes se slaví 30 let existence webu. To je ale trochu zavádějící. Dnes uplynulo 30 let od chvíle, kdy Tim Berners-Lee poslal svému šéfovi v Evropské organizaci pro jaderný výzkum (CERN) návrh nového systému pro správu informací. Celý návrh je dostupný na adrese http://info.cern.ch/Proposal.htm a je i z něj zřejmé, že dnešní připomenutí není oslava narozenin, ale spíše oslava "početí" webu. 

Myšlenka informací propojených hypertextovými odkazy a dostupných komukoliv s připojením k internetu rozpoutala překotný vývoj, který vyústil v to, jak vnímáme web my. Revoluční rok 1989 tak má o jednu revoluci navíc. K sametové revoluci, pádu Berlínské zdi a konci studené války přibyla ještě revoluce informační.

Po třiceti letech od formulace prvního návrhu webu se technologický optimismus mírně vytrácí. Celý uplynulý rok se nesl ve znamení střetů kolem ochrany soukromí, neutrality webu, boje proti dezinformacím nebo kybernetické šikaně. Velká část problémů není spojena přímo s webem, ale častěji s konceptem sociálních sítí. Ale i ty začaly původně na webu.

Tim Berners-Lee se současným stavem webu a on-line prostředí obecně nesouhlasí, a zveřejnil proto otevřený dopis, ve kterém volá po boji proti třem hlavním problémům:

  1. Zlým záměrům a skutkům, jako jsou státy řízené kybernetické útoky, kybernetická kriminalita a šikana.
  2. Systémům, které vytvářejí pokřivenou motivaci, jako je obchodní model založený na reklamách, který odměňuje zavádějící titulky a šíření dezinformací.
  3. Nezamýšleným negativním důsledkům webu, jako je polarizovaná diskuse a její nízká kvalita.

Autor webu volá po lepší regulaci ze strany států i po větší osobní odpovědnosti uživatelů a jejich tlaku na internetové giganty i na vlády jejich států. 

Nekonkrétní, ale převratná technologie

Projekt Tima Berners-Leeho si vysloužil lakonické hodnocení "vágní, ale vzrušující" napsané rukou na první stránce návrhu. To ale stačilo. Následující dva roky strávil spolu se systémovým inženýrem Robertem Cailliauem realizací projektu, který dosáhl milníku před dvaceti lety, kdy Tim Berners-Lee spustil počítač NeXT, na němž běžel jednoduchý program - první webový server na světě.

Na první webové stránce http://info.cern.ch/hypertext/WWW/TheProject.html zpřístupnil informace o navrhovaném projektu WorldWideWeb, systému, který umožňuje publikovat dokumenty, jež odkazují na další relevantní dokumenty. Web byl dostupný pomocí speciálního prohlížeče, který zároveň fungoval jako nástroj pro tvorbu webových stránek. Pro přístup k serveru a jeho obsahu pak sloužila technologie TCP/IP, jež se používá k řízení provozu v počítačových sítích.

První měsíce systém webu sloužil pouze vědcům v Evropě. V prvotním oznámení (to proběhlo prostřednictvím služby Usenet (http://cs.wikipedia.org/wiki/Usenet) Berners-Lee oznámil, že projekt vznikl pro usnadnění přístupu k informacím a dokumentaci pro fyziky pracující v oblasti vysokoenergetické fyziky. Přístup k internetu v té době mělo ale na celém světě už přibližně 1,1 milionu lidí. Nástup webu byl poměrně pomalý, podle zdrojů BBC bylo v listopadu 1992 na celém světě pouze 26 webových serverů.

O rok později už bylo všechno jinak. Nejprve přišel první webový prohlížeč pro operační systém Windows. Mosaic zveřejněný v dubnu 1993 byl zdarma a kromě textů s odkazy na další stránky pracoval v grafickém režimu a dokázal zobrazit i obrázky a fotografie nebo přehrát zvuky. Z Mosaicu vycházel i první Internet Explorer.

Řád za zásluhy pro stvořitele webu

Druhý impulz k rozvoji celosvětového webu přišel také v dubnu 1993 - CERN oznámil, že webové technologie, včetně serverového softwaru, může kdokoliv svobodně používat bez omezení či licenčních poplatků. Za tímto postojem CERN stojí intenzivní snaha Tima Berners-Leeho a Roberta Cailliaua. Tim si jako otec webu vysloužil v následujících letech celou řadu poct, britská královna jej v roce 2004 pasovala na rytíře a v roce 2007 mu Alžběta II. udělila nejvyšší britské vyznamenání - Řád za zásluhy.

Třetím krokem k webu, jak jej právě čtete, byl vznik prvních webových novin. Spustili je v květnu 1993 studenti slavného amerického MIT (http://web.mit.edu) pod názvem Tech. A nakonec v tom samém roce možná to nejdůležitější - zveřejnění oficiálních specifikací se dočkalo HTML - programovací jazyk, který slouží k tvorbě základních webových stránek.

Jde o jazyk, který používá speciální značky pro popis vlastností textu. Zveřejnění specifikací umožnilo vytvářet webové stránky jednoduše a s jistotou, že se zobrazí v různých prohlížečích. Do roku 1993 se používalo přibližně dvacet různých značek, které sloužily tvůrcům webu v CERN.

Další vývoj už byl příliš rychlý, proto vybíráme jen nejzajímavější okamžiky:

1994 - zahájení provozu webového serveru Bílého domu: www.whitehouse.gov
1995 - zahájení provozu internetového obchodu Amazon.com
1995 - první verze webového prohlížeče Internet Explorer
1995 - založení aukčního serveru eBay.com
1995 - spuštění vyhledávače Alta Vista
1996 - založení serveru Seznam.cz
1996 - Neviditelný pes
1996 - Svět namodro
1998 - Novinky.cz
1998 - začátek Googlu
1999 - zahájení provozu sociální sítě Myspace
1999 - spuštění webu IHNED.cz
2000 - funguje 20 milionů webových serverů
2001 - založena Wikipedia.org
2004 - vznik prohlížeče Mozilla Firefox
2004 - Facebook.com
2005 - start YouTube.com
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru