Nejméně povedená aktualizace Windows 10 je konečně opravená natolik, že ji mohou velcí korporátní zákazníci pustit bez obav na své počítače. Microsoftu odhalení a oprava chyb trvala čtyři měsíce od oficiálního data vydání v listopadu 2018 a půl roku od chvíle, kdy měl být update hotový. Důvodem pro velké zpoždění byl výskyt zásadních problémů, které v omezeném množství případů vedly i ke smazání uživatelských dat.

Oznámení, že podzimní aktualizace s označením 1809 už je vhodná pro široké nasazení ve firmách, přichází ve chvíli, kdy Microsoft chystá pro koncové uživatele už další pravidelný update s novými funkcemi. Firemní zákazníci aktualizace operačních systémů i dalších klíčových aplikací nasazují většinou později než koncoví zákazníci pro případ, že se při masovém rozšíření projeví dříve neodhalené problémy.

Microsoft vedle průběžných oprav sestavení 1809 pracuje hned na několika dalších verzích Windows 10. V dubnu tradičně vychází jarní aktualizace, Microsoft se ale připravuje také na větší změny Windows, které by měly přijít v roce 2020.

Problémy s podzimní aktualizací Windows 10 se projevily i na zatím rekordně malém rozšíření nejnovější verze – půl roku po prvním spuštění aktualizace 2. října 2018 má sestavení 1809 pouze 26,8 procenta počítačů sledovaných společností AdDuplex. Předchozí aktualizaci si přitom stáhlo 80 procent uživatelů už po dvou měsících od zahájení distribuce. Vedle chyb, kvůli kterým Microsoft dvakrát zastavil distribuci nové verze, za pomalý nástup podzimní aktualizace mohou i nároky na místo na disku, které komplikují instalaci na levných noteboocích a tabletech s Windows.

Jarní verze bez větších změn

Jarní verze Windows 10 označovaná jako 19H1 nebo sestavení 1903 podobně jako podzimní aktualizace nemá přinést zásadní změny. Nejviditelnější novinkou pro většinu uživatelů má být nové barevné schéma uživatelského prostředí – po tmavé variantě z podzimu přibude světlá verze a menu Start dostane jednodušší vzhled. Microsoft také odstraní svou asistentku Cortanu ze systémového vyhledávání, Cortana bude mít samostatnou ikonu. Jemnější kontrolu nad jasem obrazovky pak nabídne posuvník přímo v panelu rychlého nastavení, kde lze dnes jen volit mezi předem nastavenými procentními hodnotami.

Microsoft zatím plánuje větší změny, jako je možnost spojovat různé aplikace v rámci záložek jednoho okna – podobně jako to dělají webové prohlížeče. Firma už testuje také novou generaci webového prohlížeče Edge, který si zachovává vzhled původní varianty, ale místo na vlastním systému vykreslování webových stránek sází na konkurenční Chromium, za kterým stojí Google. Chromium už nyní využívá Edge na iOS a Androidu. Microsoft si od přechodu slibuje mimo jiné právě lepší synchronizaci dat s mobilními telefony.

Rozšíření jednotlivých verzí Windows 10

Rozšíření nejnovější verze Windows 10