Česko-slovenský projekt Beat Saber, v němž se hráči mění v rytíře jedi máchající mečem proti hudebním blokům, je nejlepší hrou roku podle hlasování samotných herních vývojářů i redaktorů herních médií v anketě Česká hra roku. Globální hit, který se jako první česká hra prodával i v balíčku s příslušenstvím pro PlayStation 4, porazil hlavního favorita Kingdom Come: Deliverance.

Tým Dana Vávry z Warhorse Studios si ze slavnostního večera odnesl tři ocenění – za herní design, technologické řešení a jako nejlepší hru roku jej ocenili populární čeští youtubeři. Poslední z hlavních cen, za audiovizuální zpracování, získala půvabná hříčka Chuchel studia Amanita Design.

Související

Do síně slávy české herní scény pak odborná porota uvedla bratry Smutné, Tomáš Smutný ocenění přijal i za svého zesnulého bratra Eduarda. Jména obou bratrů jsou spojená s prvními českými mikropočítači od průmyslových řídicích strojů JPR až po osmibitový počítač ONDRA, který vznikl jako kopie slavného Sinclairu YX-81 a liberecká Tesla ho vyrobila několik set až několik tisíc exemplářů. Tomáš Smutný je spojený i přímo s videohrami – v osmdesátých letech minulého spojení opravoval a později i vyráběl videoherní automaty na mince, které byly pro tehdejší mládež často prvním i jediným setkáním s počítačovou zábavou.

Výsledky ankety Česká hra roku 2018 se citelně liší od výsledků veřejného hlasování Ceny hráčů 2018, k jejichž vyhlášení došlo v polovině března. V hlasování českých hráčů uspěly hlavně zahraniční tituly v čele s God of War. Kingdom Come: Deliverance získalo ocenění za nejlepší hru pro PC, nejlepší hru na hrdiny a nejlepší česko-slovenskou hru roku. Beat Saber získal ocenění jako překvapení roku.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru