Další únik interních dokumentů společnosti Facebook ukazuje, jak management navzdory veřejným prohlášením zneužíval osobní data svých uživatelů ještě intenzivněji, než se doposud podařilo prokázat. Podle důkazů, které získali novináři z NBC News, nejvyšší vedení Facebooku intenzivně zvažovalo přímý prodej uživatelských dat jako zdroj příjmů.

Přibližně 4 tisíce stran dokumentů z let 2011 a 2015 ukazuje, že přístup k uživatelským datům sloužil jako protihodnota v jednáních s partnery a inzerenty. NBC News jako příklad využití uživatelských dat v obchodních jednáních uvádí rozsáhlý přístup, který získal Amazon díky tomu, že na Facebooku inzeroval a spolupracoval s ním na představení (neúspěšného) telefonu Fire. V jiném případě management Facebooku zvažoval odstřižení od uživatelských dat u komunikační aplikace MessageMe, kterou Facebook vnímal jako soupeře. Facebook přitom ve stejném období veřejně hovořil o důležitosti soukromí svých uživatelů.

Facebook trvá na tom, že data o uživatelích nikdy neprodával. A že uniklé dokumenty jsou pečlivě vybrané a vytržené z kontextu tak, aby firmu poškodily.

Facebook podle uniklých dokumentů přišel hned s několika způsoby, jak vytěžit uživatelská data, a to včetně přímých plateb, nákupu reklamy nebo dohod o vzájemném sdílení dat. Rozdíl proti běžnému sdílení dat mezi obchodními partnery pod NBC News spočíval v množství citlivých údajů, které jiné firmy nemají k dispozici. Ve výsledku k přímému prodeji dat nedošlo, Facebook ale citlivá data zpřístupňoval osobním přátelům Marka Zuckerberga nebo firmám, které na Facebooku inzerovaly či mu poskytovaly vlastní data. Zuckerbergova společnost odmítá i toto nařčení.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru