Akcie Microsoftu v reakci na příznivé čtvrtletní výsledky hospodaření dnes rostou a firmě se po zahájení obchodování podařilo dosáhnout tržní kapitalizace více než jeden bilion USD (23,1 bilionu korun). Microsoft se tak stal jednou ze tří firem v USA, které se tuto hranici podařilo překonat, dalšími jsou Apple a Amazon, uvedla BBC.

Akcie Microsoftu v loňském roce stouply zhruba o třetinu díky růstu zájmu o cloudové služby. Od počátku letošního roku posílily o téměř 23 procent. Ve čtvrtek se jim podařilo překonat nové rekordy a po začátku obchodování si připsaly až 5,1 procenta. Microsoft se tak opět stal největší firmou v USA podle tržní kapitalizace.

Microsoft ve středu po ukončení obchodování v USA oznámil, že jeho zisk ve fiskálním třetím čtvrtletí stoupl o 19 procent na 8,81 miliardy USD a příjmy o 14 procent na 30,57 miliardy USD. Zisk i příjmy překonaly odhady analytiků díky zájmu o cloudovou službu Azure a software Office.

Vlajkovým produktem Microsoftu v této oblasti je právě Azur, který je druhým největším poskytovatelem cloudových služeb za Amazon Web Services. Nicméně růst příjmů služby Azur v zpomalil na 73 procent ze 76 procent v předchozím čtvrtletí. Divizi inteligentního cloudu, která zahrnuje i službu Azure, stouply příjmy o 22 procent na 9,7 miliardy dolarů, analytici čekali příjmy jen 9,28 miliardy dolarů.

Tržní ocenění ve výši jednoho bilionu dolarů je něco, čemu investoři věnují velkou pozornost, pro Microsoft to však není nic, čemu by se měl nějak více věnovat. "Toto je měřítko, které nikdo z vedoucích pracovníků nesleduje," uvedl podle serveru The Verge minulý týden marketingový ředitel Microsoftu Chris Capossela. "Nevysedáváme, abychom si plácli, když akcie stoupnou na nové maximum."

Microsoft se největší americkou firmou podle tržní kapitalizace stal již v roce 1998. Tuto pozici si držel až do začátku roku 2000, kdy splaskla takzvaná internetová bublina, což přineslo pád řady akcií technologických firem až k nule a krach mnoha firem.

Microsoftu pomáhá rozhodnutí generálního ředitele Satyy Nadelly snížit závislost na softwaru Windows pro osobní počítače a zaměřit se na služby cloud computing, tedy poskytování služeb či programů vzdálenými servery dostupnými z internetu. Nyní je Microsoft na tomto trhu dvojkou za firmou Amazon.

Příjmy divize osobních počítačů, která je největší podle příjmů, stouply o osm procent na 10,7 miliardy dolarů. Divize zahrnuje software Windows, ale také herní konzole Xbox či osobní počítače Surface. Příjmy divize produktivity a obchodních procesů, která zahrnuje Office 365, se zvýšily o 14 procent na 10,2 miliardy dolarů.

Akcie Microsoftu od počátku letošního roku stouply zhruba o 23 procent. Po uzavření obchodování v reakci na výsledky posilují, když se během regulární seance dotkly nového rekordu 125,85 dolaru, napsala agentura Reuters. Agentura Bloomberg upozornila, že Microsoft je již blízko k tomu, aby jeho tržní kapitalizace dosáhla jednoho bilionu dolarů.