Největší sociální síť chce znovu vlastní virtuální měnu. Po kreditech, které sloužily primárně k nákupům virtuální mrkve ve hrách, jako je FarmVille, chce vytvořit samostatnou kryptoměnu dostupnou miliardám uživatelů Facebooku, WhatsAppu či Instagramu.

Podle zdrojů deníku The Wall Street Journal se Facebook snaží pro svůj projekt získat miliardu dolarů od zavedených finančních institucí. Tento krok má pomoci k zajištění stability měny, již chce Facebook údajně navázat na koš vybraných reálných měn.

Facebook by mohl s vlastní měnou založenou na blockchainu konkurovat kartovým asociacím MasterCard a Visa při zprostředkování bezhotovostních plateb nejen mezi koncovými uživateli, ale i při platbách za zboží obchodníkům. Výhodou platebního systému od Facebooku by měly být nižší poplatky než obvyklá dvě až tři procenta u kreditních karet. Facebook přitom může stavět na obrovské uživatelské základně i propojení s on-line obchody a službami, které podporují ověření identity svých uživatelů a zákazníků právě přes Facebook.

Zdroje The Wall Street Journal v podstatě rozvádějí zprávu z února, podle níž firma měla připravovat kryptoměnu pro aplikaci WhatsApp. The New York Times od pěti zdrojů zjistily, že Facebook chce vlastní kryptoměnu k tomu, aby si uživatelé WhatsAppu mohli bez potíží posílat peníze i přes hranice. 

Na principu rychlého a levného placení mezi uživateli navzájem i obchodníkům vznikla už před dvaceti lety služba PayPal, stejné služby nabízí například i novější Venmo nebo Azimo a rychlé připsání peněz nabízejí i (ne)bankovní služby jako Revolut.

Související

 

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru