Německé energetické společnosti innogy, která působí i v Česku, klesl v první čtvrtletí provozní zisk před zdaněním a úroky (EBIT) o 22 procent na 964 milionů eur (24,85 miliardy korun). Důvodem je především pokračující pokles zákazníků v Británii, uvedla firma v úterý. Výhled na letošní rok ale ponechala beze změny.

Zisk EBIT byl slabší, než předpovídali analytici v průzkumu agentury Reuters. Ti tipovali v průměru 976 milionů eur.

Kombinace tvrdé konkurence a regulačních zásahů ztěžovala v Británii život energetickým společnostem, před zhoršujícími se podmínkami na trhu v pondělí varovaly E.ON i Centrica.

Trvale špatné tržní prostředí v Británii je podle úterního vyjádření innogy příčinou poklesu počtu klientů na tomto trhu. Za první čtvrtletí tam podnik přišel o 81 tisíc zákazníků. Na úrovni celé skupiny ale innogy odběratelů přibylo. V kvartálu jejich čistý počet vzrostl o 147 tisíc, hlavní podíl na tomto vývoji má Německo.

Mateřská firma innogy, RWE, a konkurenční E.ON se loni na evropské úrovni dohodly na rozdělení innogy, ve které RWE vlastní podíl 76,8 procenta. E.ON by v rámci dohody měl získat podíl RWE v innogy, RWE by měly zůstat aktivity innogy v odvětví obnovitelných zdrojů energie a měla by získat rovněž aktivity E.ON v tomto sektoru. E.ON pak bude vlastnit aktivity innogy v oblasti energetických sítí.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru