Huawei není z aktuálního vývoje svých vztahů s americkou vládou příliš překvapený. Napětí mezi Huaweiem a USA sahá do dob, kdy značku s logem z okvětních lístků znal jen málokdo. Eskalace během posledního roku je součástí obchodní války mezi USA a Čínou a politickou hrou současného amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Při pohledu zvenčí se "zaříznutí" Huaweie jako výrobce mobilních telefonů pro západní trhy zdá nelogické nebo alespoň nepřiměřené. Důsledky aktuálních kroků americké vlády lze jen těžko odhadovat, ale za pokus stojí alespoň prozkoumat motivaci Američanů. Jisté přitom není ani to, jestli jsou telefony Huawei jen vedlejším efektem snahy omezit čínskou dominanci v oblasti mobilních sítí, nebo otevřením nové fronty na ekonomickém bojišti.

1. Huawei je bezpečnostní riziko

Hlavní argument spojený s americkým tlakem na oslabení pozice Huaweie je založený na obavách o národní kybernetickou bezpečnost. Huawei se svými síťovými prvky představuje potenciální riziko, protože podle amerických expertů může každá aktualizace firmwaru přinést bezpečnostní hrozby.

Kontra argument: bezpečnostní rizika obsahují všechny pokročilé technologie bez ohledu na jejich původ. Americké Cisco opravilo za poslední rok sedm bezpečnostních rizik typu backdoor, nezdokumentované uživatelské účty. Bezpečnostní problémy má i Ericsson, Nokia nebo Intel. Hackerům nezáleží na tom, kdo co vyrobil, ostatně Čína podle nepřímých důkazů útočila na americké kybernetické cíle s využitím nástrojů, které patřily americkým tajným službám.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak se Huawei hájí proti obvinění z napojení na čínskou vládu?
  • Koho by se nejvíce dotkla likvidace Huaweie?
  • A je správné na čínskou firmu uvalovat sankce z morálních důvodů?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se