Huawei není z aktuálního vývoje svých vztahů s americkou vládou příliš překvapený. Napětí mezi Huaweiem a USA sahá do dob, kdy značku s logem z okvětních lístků znal jen málokdo. Eskalace během posledního roku je součástí obchodní války mezi USA a Čínou a politickou hrou současného amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Při pohledu zvenčí se "zaříznutí" Huaweie jako výrobce mobilních telefonů pro západní trhy zdá nelogické nebo alespoň nepřiměřené. Důsledky aktuálních kroků americké vlády lze jen těžko odhadovat, ale za pokus stojí alespoň prozkoumat motivaci Američanů. Jisté přitom není ani to, jestli jsou telefony Huawei jen vedlejším efektem snahy omezit čínskou dominanci v oblasti mobilních sítí, nebo otevřením nové fronty na ekonomickém bojišti.

1. Huawei je bezpečnostní riziko

Hlavní argument spojený s americkým tlakem na oslabení pozice Huaweie je založený na obavách o národní kybernetickou bezpečnost. Huawei se svými síťovými prvky představuje potenciální riziko, protože podle amerických expertů může každá aktualizace firmwaru přinést bezpečnostní hrozby.

Kontra argument: bezpečnostní rizika obsahují všechny pokročilé technologie bez ohledu na jejich původ. Americké Cisco opravilo za poslední rok sedm bezpečnostních rizik typu backdoor, nezdokumentované uživatelské účty. Bezpečnostní problémy má i Ericsson, Nokia nebo Intel. Hackerům nezáleží na tom, kdo co vyrobil, ostatně Čína podle nepřímých důkazů útočila na americké kybernetické cíle s využitím nástrojů, které patřily americkým tajným službám.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každé pondělí ráno najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru