Externí hard disky nebo flash disky používá většina Čechů, přesto jejich popularita spíše stagnuje. V roce 2017 pravidelně ukládalo data na externí paměťová zařízení 84 % Čechů, v roce 2018 82 % a letos jen 78 %. Naopak oproti loňskému roku se zvýšil o tři procenta počet lidí, kteří využívají cloudová úložiště (celkem na 42 %). Nepřekvapí, že nejvíce je využívají mladí lidé do 25 let (62 %), naopak lidé nad 45 let jim spíše nedůvěřují a využívá je sotva čtvrtina.

„S výjimkou cloudových úložišť jsme zaznamenali pokles u všech paměťových zařízení. To s ohledem na bezpečnost vítám. Externí pevné disky a flash disky většina majitelů nijak nezabezpečí. Naopak provozovatelé cloudových úložišť zajištují ochranu dat šifrováním minimálně při jejich přenosu do úložiště a většinou jsou schopni nabídnout ještě silnější ochranu pomocí šifrování i při jejich uložení. Navíc poskytovatelé těchto služeb dodržují obecně vyšší bezpečnostní standardy eliminující možnost lidského selhání,“ popisuje trend Miroslav Dvořák, technický ředitel české pobočky společnosti ESET.

„Z výsledků nás překvapilo využívání optických disků. Přestože podíl CD, DVD či Blu-Ray jako záznamových médií od roku 2017 klesá meziročně 4% tempem, stále se jedná o poměrně populární technologii. Aktuálně na toto záznamové médium spoléhá 23 % respondentů,“ dodává Dvořák.

Na flash discích ukládáme i důvěrné obchodní informace

Nejpopulárnější úložiště ale představují již zmíněné externí disky, které si ale podle dat chrání jen 29 % jejich majitelů. Mezi nejběžnější způsoby zabezpečení patří tzv. fyzické zabezpeční disku před odcizením (11 %), softwarové šifrování (10 %), hardwarové šifrování (9 %) a ochrana přístupu pomocí hardwarového klíče (5 %). Paradoxně na zabezpečení dbá spíše starší generace, která je chrání v 37 % případů.

Nejčastěji lidé na flash disky ukládají svá soukromá data, ale ve velké míře i ta firemní (43 %). Téměř pětina Čechů dokonce na discích přenáší i citlivé obchodní informace. Nejčastěji jde o mladší lidi. Disk s důvěrnými daty ale zašifruje jen 18 % zaměstnanců.

„V momentě, kdy budete přenášet osobní údaje na přenosném médiu a nepodniknete přitom náležitá opatření k jejich ochraně, konáte tak v rozporu s GDPR a vystavujete tak sebe, svého zaměstanavate, ale hlavně zpracovávané osobní údaje nebezpečí. Půjde-li například o nešifrovaný flash disk s databází zákazníků, nemůže být o adekvátní úrovni ochrany vůbec řeč,“ říká Dvořák.

„Z našich dat plyne, že většina lidí považuje šifrování za složité, nebo neví, jak se to dělá. Můžeme tak jedině apelovat na edukaci řadových zaměstnanců. Softwarové nástroje na šifrování jsou pro firmy dostupné a jsou uživatelsky přívětivé,“ uzavírá Dvořák.

Průzkum probíhal formou online dotazování, které realizoval Seznam.cz od 21. do 27. března 2019, a zúčastnilo se jej 977 respondentů. Vzorek je reprezentativní na uživatele služeb společnosti Seznam.cz starší 15 let, byl vyvážen při kvótách na pohlaví, věk a vzdělání.