Obchodní spory mezi Čínou a USA dopadají negativně nejen na Huawei, ale i na americké firmy. Apple podle informací The Wall Street Journalu poptává po svých dodavatelích informace o možném přesunu finální montáže telefonů mimo území Čínské lidové republiky. Apple apeluje i na americkou vládu, naznačuje menší investice v USA, pokud prezident cla zavede.

Apple zatím o přesunu výroby mimo Čínu nerozhodl, jeho závislost na čínských továrnách ale klesá. Největším dodavatelem Applu je tchajwanský Foxconn, který má závody i v dalších zemích, například v České republice, v Pardubicích a Kutné Hoře. Nejpravděpodobnější je ale přesun výroby do Vietnamu, kde už Apple telefony a další zařízení vyrábí, nebo do Indie, kde by měl Foxconn začít montovat iPhony právě letos. Na místě už Foxconn montuje telefony pro čínské Xiaomi.

Foxconn už dříve v tomto týdnu potvrdil, že má dostatečné kapacity na to, aby zajistil výrobu požadovaného množství iPhonů mimo kontinentální Čínu. V současnosti produkuje Foxconn mimo Čínu čtvrtinu dodávek pro svého největšího zákazníka.

Apple bude muset rozhodnout poměrně rychle, pokud se chce vyhnout připravovaným clům, jež plánuje uvalit na dovoz zboží z Číny americký prezident Donald Trump. V září chce prezident dvacetipětiprocentní celní poplatek ze zboží za 300 miliard dolarů, už v květnu přitom zavedl zvýšení cel na zboží s celkovou hodnotou 200 miliard dolarů.

Podle společnosti J. P. Morgan by Apple musel zvýšit koncové ceny iPhonů o 14 procent, aby pokryl zvýšení cel a zároveň si udržel provozní marže. Apple už 17. června poslal dopis americkému obchodnímu zmocněnci Robertu Lighthizerovi, ve kterém jej upozornil na vliv, který zavedení cel může mít. Varuje, že výsledkem by bylo snížení schopnosti Applu podílet se na americkém ekonomickém růstu a snížení konkurenceschopnosti firmy na globálním trhu.

Související

 

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru