Zakázky německého průmyslu v červnu stouply ve srovnání s předchozím měsícem o 2,5 procenta, což byl nejvyšší růst od srpna 2017 a mnohem vyšší, než čekali analytici. K vysokému růstu přispěly hlavně objednávky nákladného zboží ze zemí mimo eurozónu. Domácí objednávky naopak klesly. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnilo německé ministerstvo hospodářství.

Analytici dotazovaní agenturou Reuters čekali v průměru zvýšení zakázek jen o půl procenta, nejvyšší údaj počítal s růstem o 1,2 procenta. Květnový údaj by revidován na pokles o dvě procenta místo původně uváděného propadu o 2,2 procenta.

Německá ekonomika je silně orientovaná na vývoz. V poslední době však čelí vážným problémům kvůli obchodním sporům, ochlazení globální ekonomiky a nejistotě související s plánovaným odchodem Británie z Evropské unie. Všeobecně se očekává, že za druhé čtvrtletí vykáže pokles, ke kterému výrazně přispěje zpracovatelský sektor. Ten se na celkovém ekonomickém výkonu podílí zhruba pětinou.

Domácí zakázky se snížily o jedno procenta. Objednávky ze zahraničí naopak stouply o pět procent, z toho ze zemí mimo eurozónu o 8,6 procenta, zatímco z eurozóny klesly o 0,6 procenta. Zájem o polotovary a kapitálové zboží rostl, poptávka po spotřebním zboží naopak klesla.

"Slušný růst v červnu je dobrou zprávou, ale ne důvodem k okamžité oslavě. Vzhledem k obchodním konfliktům je nutná pokora," uvedl ekonom VP Bank Thomas Gitzel. Dodal, že pokles domácích objednávek spíše ukazuje na recesi v Německu.

Německá ekonomika roste už deset let, německá centrální banka ale očekává za letošní druhé čtvrtletí mírný pokles. Loni se hrubý domácí produkt (HDP) Německa zvýšil o 1,4 procenta, což byl nejpomalejší růst za pět let. Německo je největším obchodním partnerem Česka.