Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies bude moci nakupovat součástky od amerických dodavatelů o 90 dní déle. Ve Washingtonu to oznámil americký ministr obchodu Wilbur Ross. Krok jeho úřadu se očekával, přestože se proti dalšímu obchodování s Huaweiem stavěl prezident Donald Trump. Firma tak bude moci poskytovat služby americkým zákazníkům i po pondělí, kdy původní lhůta vyprší.

Trump v neděli novinářům řekl, že s Huaweiem nechce obchodovat z důvodu národní bezpečnosti. "Nechci ten byznys vůbec, protože jde o ohrožení národní bezpečnosti," prohlásil prezident.

Huawei je největším výrobcem telekomunikačních zařízení na světě. Firma nemůže bez zvláštního povolení amerických úřadů nakupovat k výrobě nových produktů americké komponenty.

Ministerstvo obchodu také oznámilo, že zařadí na černou listinu zhruba 50 přidružených firem Huaweie, které tak budou podléhat ekonomickým restrikcím. Podle pátečních informací agentury Reuters a dalších médií se očekávalo, že ministerstvo obchodu prodlouží "dočasnou všeobecnou licenci" o 90 dní.

Trump řekl, že existují malé části podnikání firmy Huawei, které by mohly být z širšího zákazu vyňaty, ale že by to bylo "velmi komplikované". Ekonomický poradce Bílého domu Larry Kudlow nicméně v neděli uvedl, že ministerstvo obchodu licenci prodlouží o tři měsíce jako gesto dobré vůle v obchodních jednáních s Čínou.

Společnost Huawei se dostala do centra pozornosti kvůli obviněním ze strany Spojených států, že její zařízení pro telekomunikační sítě by mohla čínská vláda využívat ke špionáži. Huawei obvinění ohledně špionáže odmítá. Před používáním softwaru a hardwaru firmy Huawei loni v prosinci varoval i český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

Huawei je zároveň třetím největším výrobcem chytrých telefonů na světě. Kromě toho je největším dodavatelem mobilních sítí a další infrastruktury pro české operátory.