Zhruba 600 tisíc používaných GPS lokátorů ve světě kvůli bezpečnostní chybě zveřejňuje polohu dětí, seniorů či majetku a umožní i odposlech, poslání SMS zprávy nebo zatelefonování. Nedostatky se týkají 30 typů zařízení od výrobce Shenzhen i365 Tech. Uvedla to ve čtvrtek antivirová firma Avast v tiskové zprávě.

Zařízení, která mají chránit děti, seniory, domácí mazlíčky nebo majetek, zveřejňují veškerá sbíraná data, odesílaná do cloudového úložiště, a to včetně přesných GPS souřadnic v reálném čase.

Avast proto radí uživatelům, aby zařízení od tohoto výrobce nepoužívali a vybírali si raději alternativu od důvěryhodnějších značek, které mají produkty s vestavěným zabezpečením, konkrétně pak bezpečné přihlášení a silné šifrování dat.

Související

"Stejně jako u jakéhokoli běžného zařízení doporučujeme změnit výchozí heslo na něco složitějšího; v tomto případě však ani to nezabrání odhodlanému útočníkovi proniknout do nešifrovaného datového toku," uvedl bezpečnostní expert Avastu Martin Hron.

GPS lokátor je malá krabička se zabudovaným GPS čipem, díky kterému přesně určuje svoji polohu a následně ji na vyžádání zasílá buď na mobilní telefon, nebo přímo na server, kde se mohou jednotlivé lokace archivovat.

 

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru