Zjištění pro rok 2019 potvrzují předpovědi společnosti Trend Micro z loňského roku. Jde především o fakt, že útočníci pracují chytřeji a zaměřují se na podniky a prostředí, kde mají šanci na největší zisky. 

„Sofistikovanost a nenápadnost. To jsou dva pojmy, které výstižně popisují současnou situaci v kybernetické bezpečnosti – firemní technologie i útoky počítačových zločinců jsou stále propojenější a chytřejší,“ řekl Jon Clay, ředitel společnosti Trend Micro pro globální komunikaci k oblasti hrozeb. „Byli jsme svědky cílených sofistikovaných útoků, které v tichosti a nenápadně zneužívaly uživatele, procesy i technologie. Stále více firem prochází digitální transformací a roste i využívání cloudů, přičemž obojí přináší útočníkům nové možnosti pro jejich nezákonné aktivity. Aby se mohly firmy v tomto vývoji zorientovat, potřebují technologického partnera, který dokáže spojit lidské zkušenosti s pokročilými bezpečnostními technologiemi a umožní tak hrozby lépe detekovat, dávat je do širších souvislostí, správně na ně reagovat a zabránit negativním důsledkům.“

Spolu s růstem bez souborových hrozeb v první polovině roku útočníci stále častěji používají hrozby, které nejsou pro tradiční bezpečnostní nástroje viditelné. Spouštějí se v systémové paměti, ukládají se v registrech nebo zneužívají legitimní nástroje. Comeback také zažívají exploit kity – svědčí o tom nárůst 136 % vůči stejnému období v roce 2018. 

Nejčastěji zjištěným typem hrozby zůstal pro první polovinu roku 2019 malware zaměřený na těžení kryptoměn, útočníci se nicméně i v případě těchto aktivit stále více orientují na servery a cloudová prostředí. Potvrdila se i předpověď o větším zapojování routerů do realizace útoků – ve srovnání s prvním pololetím roku 2018 jde o nárůst 64 %, za kterým stojí zejména varianty malwaru Mirai, která vyhledává nechráněná zařízení. 

Ve sledovaném období se rozšířilo i digitální vydírání. Ve srovnání s druhým pololetím 2018 šlo o nárůst 319 % i o potvrzení již dříve předpokládaného vývoje. I nadále jsou významnou hrozbou útoky využívající firemní emaily, tedy tzv. BEC útoky (Business Email Compromise), které ve srovnání s předchozími 6 měsíci vzrostly o 52 %. Za stejně období vzrostl o 77 % počet odhalení souborů, emailů i internetových adres s ransomwarem. 

Celkem společnost Trend Micro zablokovala během prvního pololetí roku 2019 více než 26,8 miliard hrozeb, tedy o šest miliard více než ve srovnatelném období loňského roku. Za pozornost stojí i to, že 91 % těchto hrozeb proniklo do firemní sítě prostřednictvím elektronické pošty. Boj s moderními hrozbami vyžaduje inteligentní hloubkovou ochranu, která může porovnávat data z různých zdrojů včetně síťových bran, sítí, serverů i koncových bodů, a lépe tak odhalovat i blokovat pokročilé útoky. 

Celá nejnovější přehledová zpráva Evasive Threats, Pervasive Effects: 2019 Midyear Security Roundup je k dispozici na https://www.trendmicro.com/vinfo/us/security/research-and-analysis/threat-reports/evasive-threats-pervasive-effects.