Prezident Miloš Zeman plánuje zastavit případné stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) v kauze dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo, pokud by nyní bylo obnoveno. Využil by takzvané abolice. Doufá ale v to, že to nebude potřeba. Řekl to ve čtvrtek televizi Barrandov. Případnou abolici podle ústavy musí spolupodepsat předseda vlády.

Městské státní zastupitelství v Praze (MSZ) informovalo o zastavení stíhání Babiše a dalších v kauze kolem dotace v pátek. Usnesení je pravomocné. MSZ ho předloží společně se spisovým materiálem nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi, který může rozhodnutí potvrdit i zrušit. Na přezkoumání má lhůtu tří měsíců.

"Když se do toho už nebude vrtat, tak bude klid a budu rád. Kdyby se do toho vrtalo, tak prezident má ústavou dané právo abolice," řekl Zeman. "Pokud by to bylo nutné, a já věřím, že to nutné nebude, pak bych k tomuto ústavnímu kroku sáhl," uvedl.

Zeman přitom před loňskou volbou prezidenta v České televizi prohlásil, že trestní stíhání Babiše v žádném případě nezastaví, premiér se musí podle jeho tehdejšího vyjádření očistit sám. Názor nezměním, protože bych se tím zesměšnil, řekl tehdy. 

"Proboha, v žádném případě ne, protože on sám se musí očistit. ... Nezměním tento názor, protože bych se tím naprosto zesměšnil," řekl Zeman 25. ledna 2018 v debatě České televize se svým protikandidátem Jiřím Drahošem.

Podle Hradu však Zeman názor nezměnil. "Pan prezident názor nezměnil. Pokud by nebylo pravomocně trestní stíhání zastaveno, o abolici by nebyla řeč," napsal v pátek na Twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Na dotaz, zda by Zeman udělil abolici i ostatním, kteří byli stíhaní v kauze Čapí hnízdo, odpověděl mluvčí prezidenta Ovčáček následovně: "Státní zástupci pravomocně zastavili trestní stíhání u všech aktérů a pan prezident toto pravomocné rozhodnutí státního zastupitelství ctí." 

Ovčáček v pátek také řekl Impulsu, že po zveřejnění rozhodnutí MSZ se objevil politický nátlak na nejvyššího státního zástupce, aby do případu zasáhl. Proto podle něj prezident promluvil o možnosti abolice v případě obnovení trestního stíhání. "Je to vyjádření prezidenta republiky, které je varováním pro tu část politické scény, aktivistů a části médií, kteří se snaží zvrátit rozhodnutí státních zástupců. Jedinou přirozenou reakcí na rozhodnutí státních zástupců v právním státě ze strany opozice by bylo, že ho respektují. Toho svědky nejsme a prezident republiky považuje takovou situaci za velmi nebezpečnou," řekl mluvčí.

Na prezidentovo čtvrteční oznámení okamžitě zareagovali opoziční politici. Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil to označil za naprosté pohrdání právem a institutem milosti. 

"Předchozí prezidenti vždy rozhodovali o milostech na základě posouzení právníků a ministerstva spravedlnosti. Miloš Zeman, bez znalosti spisu, už dnes ale evidentně ví, že je Babiš nevinný," napsal Pospíšil.

Předseda KDU-ČSL Marek Výborný upozornil na to, že prezidentovo případné rozhodnutí o zastavení Babišova stíhání by vyžadovalo spolupodpis předsedy vlády. "Andrej Babiš by tak rozhodoval o svém vlastním stíhání. Kdo z vás to má?" napsal na Twitteru.

Předseda ODS Petr Fiala chce sledovat, jaké protislužby za to Hrad dostane.

"Je to drsný vzkaz, tvrdý úder mocenského dua Zeman-Babiš všem, kteří důvěřují principům spravedlnosti a rovnosti před zákonem," uvedl Fiala. Možnost abolice ho ale nepřekvapuje, Babiš je podle něj oddaným služebníkem prezidenta. "Je třeba dobře sledovat, jaké protislužby za to Hrad od premiéra dostane. Tuto absurdní situaci ČR mohou změnit jen volby. ODS udělá vše pro to, aby z nich premiér odešel poražen a stagnující země se posunula kupředu," dodal Fiala. Zároveň navrhl schůzku opozice, která by k Zemanovu výroku zaujala společný postoj.

Šéf sněmovního klubu TOP 09 Miroslav Kalousek má podle svého vyjádření obyčejnou lidskou obavu o Babišovo zdraví. "Miloš Zeman vždy tvrdil, že milost udělí pouze z vážných humanitárních důvodů. Zjevně ví o zdravotní kondici předsedy vlády ČR něco, co je veřejnosti neznámo," uvedl na svém Twitteru.

Podle předsedy STAN Víta Rakušana je to jasný důkaz, že Babiš Zemana potřebuje, a proto je vůči němu submisivní.

"Případnou abolici v kauze Čapí hnízdo bych považoval za nepřiměřený zásah do fungování justice a rovnosti před zákonem pro všechny občany," uvedl pro HN i šéf koaliční ČSSD Jan Hamáček.

Novinářům později řekl, že otázku bere jako hypotetickou věc, která nenastala. "V tuto chvíli není na stole, máme pravomocné rozhodnutí," uvedl.

Hamáček řekl, že nejvyšší státní zástupce nepodléhá žádným tlakům. Nerozumí tomu, proč Zeman výrok pronesl. "On asi ví, proč to udělal, ale jak říkám, je to vyjádření prezidenta k věci, která se nestala. Uvidíme, jak se bude vyvíjet, případně můžeme reagovat, kdyby nastala," uvedl.

Místopředseda ČSSD Ondřej Veselý napsal, že lituje obyčejné lidi, kteří nejsou nedotknutelní a za své činy musí vždy pykat. "Každý asi musel čekat, že za tím, že Babiš před prezidentem vždycky změkne jako máslo, bude něco takového," konstatoval.

Šéf MSZ Martin Erazím sdělil, že společnost Farma Čapí hnízdo splňovala podmínky definice malého a středního podniku. Právě pro ně přitom byla určena padesátimilionová evropská dotace, kterou farma v létě 2008 získala. Ztotožnil se se závěry dozorujícího státního zástupce Jaroslava Šarocha ohledně zastavení stíhání.

Prezident řekl, že před tímto rozhodnutím státních zástupců by s abolicí váhal. "Pokládal bych to za poněkud svévolné," podotkl. Nyní by ale pokračování trestního stíhání považoval za politické rozhodnutí. "Protože tito dva státní zástupci, a zejména státní zástupce Šaroch, který ten spis studoval zhruba rok, odvedli dobrou práci, a já si jejich práce vážím," dodal Zeman.

"Dva státní zástupci jasně řekli, že se žádný trestný čin nestal a trestní stíhání zastavili," sdělil po prezidentově oznámení Babiš serveru iDnes.cz. Na dotaz Práva, zda by abolici přijal a podepsal ji, uvedl: "To určitě nebude třeba, žádný trestný čin se nestal".

Podle Babiše je nyní potřeba nechat pracovat justici. "Vyjádření pana prezidenta je zbytečné, protože si myslím, že nic takového ani nemůže nastat. Vyvolává zbytečně vášně. Žádní politici by to teď neměli komentovat a měli by nechat konat justici," řekl v rozhovoru pro Rádio Impuls. K tomu, jestli by abolici pro sebe podepsal, se nevyjádřil.

K možné abolici se nechtěla vyjádřit ani ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Uvedla, že taková situace ještě nenastala, proto o ní nechce spekulovat.

"Taková situace dosud nenastala. Nikdy jsem nespekulovala nad tím, "co by bylo, kdyby". Nebudu to dělat ani v tomto případě. Na podobné otázky mohu reagovat, až taková situace nastane," uvedla Benešová na dotaz, zda ministerstvo nepovažuje Zemanova slova za nepřiměřený tlak na nejvyšší státní zastupitelství, které nyní přezkoumává rozhodnutí pražského městského státního zastupitelství o zastavení Babišova stíhání.

Prohlášení prezidenta o možném udělení milosti podle Nejvyššího státního zastupitelství nebude mít vliv na postup nejvyššího žalobce. Postupovat bude přesně podle zákona, řekl v pátek mluvčí nejvyššího státního zástupce Petr Malý. 

"Prohlášení pana prezidenta o možnosti udělení milosti panu premiérovi nebude mít žádný vliv na postup nejvyššího státního zástupce při přezkoumávání zákonnosti usnesení o zastavení trestního stíhání. Nejvyšší státní zástupce je v této věci vázán zákonem a také přesně podle zákona bude postupovat," uvedl mluvčí NSZ Malý.

Případná abolice by voliče neovlivnila

Na voliče hnutí ANO by případná prezidentova abolice neměla výraznější vliv, shodli se politologové Lubomír Kopeček z Masarykovy univerzity v Brně a Petr Just z Metropolitní univerzity v Praze. Také opozici by abolice spíše jen upevnila v její pozici. Josef Mlejnek z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy míní, že Zemanovi a Babišovi nahrává to, že se mohou opřít o rozhodnutí pražského městského zastupitelství.

Abolice by pro Babišovu image nebyla pozitivní, uvedl Kopeček. "Spolupodepsat milost sám sobě působí divně. Asi by to byla věc, která by se Andreji Babišovi v budoucnu neustále připomínala - a mohla by ji dobře používat opozice vůči němu v politických debatách," poznamenal. Zároveň by ale taková věc podle něj neměla větší vliv na voliče ANO. "Velká část voličů ANO byla v posledních letech imunní vůči všemu negativnímu, co se v souvislosti s Andrejem Babišem a ANO objevilo. A spolupodpis vlastní milosti není podle mne nic, co by dokázalo jejich postoj k ANO a jejímu předsedovi podstatně ovlivnit," doplnil.

"Nedomnívám se, že cokoli, co se aktuálně děje ve spojení s kauzou Čapí hnízdo, nějak zásadně ovlivní pozici Andreje Babiše v očích veřejnosti. Obě skupiny, jak jeho příznivce, tak jeho kritiky, to spíš v jejich pozicích upevní," uvedl Just.

"Zemanovi i Babišovi nahrává, že se mohou opřít o rozhodnutí pražského městského zastupitelství. Trestní stíhání je zastaveno, Zeman by tou abolicí pouze zastavil jeho obnovení, což se před veřejným míněním dá docela dobře uhrát. Včetně té Babišovy kontrasignace," poznamenal Mlejnek.

Kopeček v záležitosti vidí ještě jiný rozměr v souvislosti s hlasování o senátním návrhu ústavní žaloby na prezidenta, kterou by měla ve čtvrtek projednávat sněmovna. "Zemanovo prohlášení je jasný signál pro poslance ANO - 'stojím za vaším předsedou'. Už předtím bylo jasné, že poslanci ANO v drtivé většině budou prezidenta spíš podporovat, tedy nepodpoří podání žaloby. Toto je od Zemana signál, který tento jejich postoj ještě utvrdí," konstatoval politolog.

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila Agrofertu. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. O rok později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost vrátila pod Agrofert.

Propojení Čapího hnízda s Agrofertem podle Erazíma nehrálo roli, protože si oba podniky nekonkurovaly, ani nesjednocovaly svoji činnost na společném trhu.

Babiš dlouhodobě odmítal, že se kolem farmy dělo cokoliv nezákonného. Stíhání kromě něj čelili i jeho blízcí a bývalí představitelé společnosti Farma Čapí hnízdo.