Tzv. adware je podle studie společnosti Malwarebytes celosvětově nejčastější škodlivý software. Jde v podstatě o virus, kvůli kterému uživatele počítač bombarduje reklamou. Česko je v tomto ohledu však specifické, nejvíce tuzemské počítače infikuje trojský kůň. Ačkoliv je oproti reklamě na první pohled obtěžuje méně, jsou s ním spojena závažná bezpečnostní rizika, především krádeže hesel a jiných identifikačních údajů.

Kromě útočných reklam jsou v současnosti v kurzu programy, které ze zařízení dělají "těžaře" kryptoměn nebo tzv. ransomware, který uživateli zamezí přístup k souborům a následně ho nutí k odeslání finanční částky na účet útočníka výměnou za opětovné otevření přístupu k datům. V Česku zažívá renesanci trojský kůň. Škodlivý software, který je součástí zdánlivě běžného a bezpečného programu. Člověk, který ho ovládá, pomocí něj může sbírat citlivá data z počítače hostitele. 

Podle studie společnosti Eset je v Česku nejčastějším trojským koněm a malwarem vůbec program Fareit. Firma ho detekovala ve 14 procentech případů. Program se zaměřuje na odcizení přístupových údajů z prohlížečů Chrome, Firefox, Opera či Internet Explorer. Po krádeži odešle data na vzdálený server útočníka a sám se smaže, což snižuje šanci na jeho odhalení.

"Zaznamenali jsme snahu tvůrců Fareit skrýt se před bezpečnostními produkty – mění metodu infikace počítače. Na přelomu září se pokusili napadnout počítače prostřednictvím samorozbalovacího souboru .rar a speciálně upraveného skriptu v jazyce VBS. V průběhu měsíce jsme detekovali mezistupeň ve skriptovacím jazyce Autolt," popisuje práci operátorů malwaru Miroslav Dvořák, technický ředitel pražské pobočky společnosti Eset. "Naše produkty pro domácí i firemní uživatele nabízejí vícevrstvou ochranu. Díky ní byly veškeré pokusy útočníků detekovány a zastaveny dříve, než mohly napadnout počítače našich zákazníků."

Malware s názvem Spy.Agent.AES se podobně jako Fareit snaží odcizit přístupové údaje z internetových prohlížečů. Zároveň Česko neminuly ani globální trendy, třetím nejčastěji detekovaným škodlivým programem je těžební trojský kůň CoinMiner.RX. Útočníkům pomáhá těžit kryptoměny a svůj "hostující" počítač proto zpomaluje. Na začátku září mírně vzrostla hodnota bitcoinu, což zvýšilo zájem útočníků. Coinminer se šíří nejčastěji skrze e-mailové zprávy a neoficiální kopie programů Adobe Flash Player a Google Chrome.

"Proti útokům na citlivé informace existuje několik základních pravidel obrany. Zaprvé pečlivě uvažovat, jaké soubory si uživatel stahuje a instaluje do svého počítače, zadruhé využívat na svém zařízení spolehlivé bezpečnostní řešení a zatřetí k ukládání hesel používat specializované aplikace, tzv. správce hesel," dodává Dvořák a uzavírá s tím, že uživatelé bezpečnostních programů Eset jsou samozřejmě před všemi jmenovanými hrozbami chráněni.

Nejčastější kybernetické hrozby v Česku za září 2019:

Jméno Detekce (v %)
Trojan.Win32/PSW.Fareit

13,88

Trojan.MSIL/Spy.Agent.AES 12,41
Trojan.Win64/CoinMiner.RX 6,13
Backdoor.Java/Adwind 1,83
Trojan.Win32/Formbook 1,41
Trojan.MSIL/Agent.TIU 1,36
Backdoor.Win32/Agent.TJS 1,31
TBackdoor.MSIL/NanoCore 1,26
Trojan.Win64/CoinMiner.QD

0,90

Zdroj: Eset

Top deset zemí, jejichž občané jsou nejčastějším terčem útoků:

Země Největší hrozba
USA Krádeže informací
Brazílie Podvodné klikání (vyčerpání rozpočtu na reklamu u konkurence)
Velká Británie Adware
Vietnam Backdoor (obcházení autentizace k neoprávněnému využití počítače)
Indie Backdoor
Indonésie Backdoor
Francie Adware
Itálie Neoprávněné těžení kryptoměn
Thajsko Backdoor
Rusko Backdoor

Zdroj: Malwerbytes

Související
Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 0 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru