Tzv. adware je podle studie společnosti Malwarebytes celosvětově nejčastější škodlivý software. Jde v podstatě o virus, kvůli kterému uživatele počítač bombarduje reklamou. Česko je v tomto ohledu však specifické, nejvíce tuzemské počítače infikuje trojský kůň. Ačkoliv je oproti reklamě na první pohled obtěžuje méně, jsou s ním spojena závažná bezpečnostní rizika, především krádeže hesel a jiných identifikačních údajů.

Kromě útočných reklam jsou v současnosti v kurzu programy, které ze zařízení dělají "těžaře" kryptoměn nebo tzv. ransomware, který uživateli zamezí přístup k souborům a následně ho nutí k odeslání finanční částky na účet útočníka výměnou za opětovné otevření přístupu k datům. V Česku zažívá renesanci trojský kůň. Škodlivý software, který je součástí zdánlivě běžného a bezpečného programu. Člověk, který ho ovládá, pomocí něj může sbírat citlivá data z počítače hostitele. 

Podle studie společnosti Eset je v Česku nejčastějším trojským koněm a malwarem vůbec program Fareit. Firma ho detekovala ve 14 procentech případů. Program se zaměřuje na odcizení přístupových údajů z prohlížečů Chrome, Firefox, Opera či Internet Explorer. Po krádeži odešle data na vzdálený server útočníka a sám se smaže, což snižuje šanci na jeho odhalení.

"Zaznamenali jsme snahu tvůrců Fareit skrýt se před bezpečnostními produkty – mění metodu infikace počítače. Na přelomu září se pokusili napadnout počítače prostřednictvím samorozbalovacího souboru .rar a speciálně upraveného skriptu v jazyce VBS. V průběhu měsíce jsme detekovali mezistupeň ve skriptovacím jazyce Autolt," popisuje práci operátorů malwaru Miroslav Dvořák, technický ředitel pražské pobočky společnosti Eset. "Naše produkty pro domácí i firemní uživatele nabízejí vícevrstvou ochranu. Díky ní byly veškeré pokusy útočníků detekovány a zastaveny dříve, než mohly napadnout počítače našich zákazníků."

Malware s názvem Spy.Agent.AES se podobně jako Fareit snaží odcizit přístupové údaje z internetových prohlížečů. Zároveň Česko neminuly ani globální trendy, třetím nejčastěji detekovaným škodlivým programem je těžební trojský kůň CoinMiner.RX. Útočníkům pomáhá těžit kryptoměny a svůj "hostující" počítač proto zpomaluje. Na začátku září mírně vzrostla hodnota bitcoinu, což zvýšilo zájem útočníků. Coinminer se šíří nejčastěji skrze e-mailové zprávy a neoficiální kopie programů Adobe Flash Player a Google Chrome.

"Proti útokům na citlivé informace existuje několik základních pravidel obrany. Zaprvé pečlivě uvažovat, jaké soubory si uživatel stahuje a instaluje do svého počítače, zadruhé využívat na svém zařízení spolehlivé bezpečnostní řešení a zatřetí k ukládání hesel používat specializované aplikace, tzv. správce hesel," dodává Dvořák a uzavírá s tím, že uživatelé bezpečnostních programů Eset jsou samozřejmě před všemi jmenovanými hrozbami chráněni.

Nejčastější kybernetické hrozby v Česku za září 2019:

Jméno Detekce (v %)
Trojan.Win32/PSW.Fareit

13,88

Trojan.MSIL/Spy.Agent.AES 12,41
Trojan.Win64/CoinMiner.RX 6,13
Backdoor.Java/Adwind 1,83
Trojan.Win32/Formbook 1,41
Trojan.MSIL/Agent.TIU 1,36
Backdoor.Win32/Agent.TJS 1,31
TBackdoor.MSIL/NanoCore 1,26
Trojan.Win64/CoinMiner.QD

0,90

Zdroj: Eset

Top deset zemí, jejichž občané jsou nejčastějším terčem útoků:

Země Největší hrozba
USA Krádeže informací
Brazílie Podvodné klikání (vyčerpání rozpočtu na reklamu u konkurence)
Velká Británie Adware
Vietnam Backdoor (obcházení autentizace k neoprávněnému využití počítače)
Indie Backdoor
Indonésie Backdoor
Francie Adware
Itálie Neoprávněné těžení kryptoměn
Thajsko Backdoor
Rusko Backdoor

Zdroj: Malwerbytes

Související

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru