Ukazují, že roboti mohou pomáhat při záchranářských pracích v dolech, čeští vědci z ČVUT však svým projektem zároveň přispívají k jedné z největších změn v těžebním průmyslu. Jejich technologie otevírá dveře automatizaci těžby, která by v budoucnu mohla umožnit získávání surovin nejen z dosud nepřístupných míst na Zemi, ale i z vesmíru.

Českým robotům, kteří umí s přesností několika metrů najít osoby a předměty v závalech, se dařilo i na mezinárodním poli. Tým Centra pro robotiku a autonomní systémy (CRAS) získal koncem srpna třetí místo v soutěži pořádané agenturou amerického ministerstva obrany DARPA. Jen těsně prohrál s celkem zahrnujícím vědce z prestižní univerzity MIT, NASA a dalších pracovišť.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Vlad Skvan 21.10.2019 08:31
Dobrý den, škoda, že v článku není žádný odkaz a fotka je opravdu velmi zavádějící. Chybí odkaz na zdroj informací, stránky soutěže, stránky soutěžních teamů. Asi trenink čtenáře v kritickém myšlení a ověřování informací. Kdo by chtěl vědět více: https://robotics.fel.cvut.cz/cras/darpa-subt/ (krátký článeček se spoustou odkazů a s fotkou soutěžního robota).
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru