Firma 5M z Kunovic na Uherskohradišťsku vyvinula uhlíkový kompozitový tubus na rentgenový teleskop, který je součástí raketového experimentu amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Teleskop už má za sebou první krátký suborbitální let ve vesmíru zhruba 200 kilometrů nad zemským povrchem, odkud se vrátil volným pádem do vln Tichého oceánu zcela v pořádku. ČTK to v úterý sdělila zástupkyně společnosti 5M Jana Kašpar Jelínková.

Teleskop je podle ní schopen zachytit vyšší rentgenové záření než současné kosmické dalekohledy a díky tomu detekovat těžší prvky než železo vznikající při erupcích supernov. "Firma 5M vyvinula na tento teleskop jedinečný uhlíkový kompozitový tubus o extrémní tuhosti a rozměrové stabilitě v širokém intervalu teplot se zachováním velmi nízké hmotnosti," uvedla Kašpar Jelínková.

Odzkoušený systém teleskopu by měl v budoucnu analyzovat rentgenové objekty ve vesmíru zcela novým způsobem. Na jeho vývoji se podílely české firmy Rigaku Innovative Technologies Europe a VZLU Technologies s americkou Pensylvánskou univerzitou, teleskop je součástí raketového experimentu NASA.

Tento měsíc podle Kašpar Jelínkové dalekohled čeští vědci na Pensylvánské univerzitě z rakety demontovali. Zařízení odborníci následně otestovali ve vakuovém rentgenovém tunelu. "Je obdivuhodné, že vše fungovalo jako před startem do vesmíru, nedošlo k žádnému poškození, přestože se při návratu plášť rakety protavil a do elektroniky rakety natekla slaná oceánská voda," uvedla Kašpar Jelínková.

Rentgenový dalekohled s tubusem jsou nyní zpět v České republice, kde se dále testují. "Výsledky raketového experimentu umožní českým vědcům a firmám užší vědeckou i komerční spolupráci s mezinárodními kosmickými agenturami NASA, ESA (Evropská kosmická agentura) a JAXA (japonská kosmická agentura)," doplnila Kašpar Jelínková.

Firma 5M zaznamenala loni tržby z prodeje výrobků, služeb a zboží ve výši 432,5 milionu korun, meziročně o 150,2 milionu korun více. Dosáhla zisku 22,9 milionu korun, o rok dříve činil 1,4 milionu korun. Podnik se specializuje na oblast kompozitů, které se využívají například při výrobě letadel a pozemních dopravních prostředků.

Firma 5M vyvinula na tento teleskop zapojený do experimentu NASA uhlíkový kompozitový tubus.

Zdroj obrázku: https://www.5m.cz/aktuality-novinky/5m-navstivila-znovu-vesmir

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru