Hongkongská policie po jedenáctidenním obléhání ve čtvrtek vstoupila do areálu polytechnické univerzity, kterou v uplynulých dvou týdnech okupovaly na protest proti vládě stovky prodemokratických demonstrantů. Několik hodin před policejní operací vyšel z úkrytu v univerzitním komplexu maskovaný aktivista a řekl novinářům, že na univerzitě se stále skrývá téměř 20 protestujících. Policie nicméně uvedla, že cílem operace není zatčení demonstrantů, ale odstranění nebezpečného materiálu z objektu, informovala agentura AP.

V ostrovním regionu, který byl až do roku 1997 britskou kolonií, mají po dnech relativního klidu pokračovat demonstrace. Ve čtvrtek chtějí aktivisté demonstrovat u příležitosti Dne díkůvzdání a poděkovat tak americkému Kongresu za schválení návrhu zákona na podporu dodržování lidských práv v Hongkongu.

Z univerzity minulý týden postupně vyšla asi tisícovka lidí, které policie s výjimkou nezletilých zatkla. V úterý a ve středu univerzitní komplex prohledal civilní tým a našel v něm jedinou vysílenou ženu. Představitelé univerzity vyjádřili přesvědčení, že v kampusu již nikdo další není. Krátce před policejní akcí se ale ukázalo, že to nebyla pravda.

"Zbývající demonstranti policii nevěří. Proto jsme se v posledních dnech, kdy univerzitu prohledávali členové jejího vedení, skrývali," řekl ve středu pozdě večer novinářům demonstrant, který se představil jako Ah Bong.

Varoval také, že demonstranti "se rozhodně postaví na odpor", pokud policie do univerzitního areálu vejde.

Vysoký představitel policie Chow Yat Ming podle agentury AP řekl, že cílem policejní operace na univerzitě není pozatýkat demonstranty, ale odstranit z komplexu nebezpečný materiál a shromáždit důkazy o poškození univerzitního zařízení. Po odchodu demonstrantů v kampusu zůstaly například zápalné láhve. Většina školních tříd byla poničena.

Pokud policisté najdou v univerzitním areálu nějaké demonstranty, policejní vyjednávači se je pokusí přesvědčit, aby si nechali poskytnout zdravotní pomoc, uvedl policejní představitel Chow. Zadrženi nebudou, ale policie si zaznamená jejich údaje. Jak dlouho operace potrvá, není podle Chowa jasné.

Do policejní akce je zapojena asi stovka lidí, včetně týmu pro odhalování nebezpečných materiálů a expertů na likvidaci výbušnin. Na televizních záběrech bylo vidět policisty prohledávající budovy a odstraňující lahve a další předměty, napsala agentura AP.

Navzdory tomu vládne v Hongkongu v posledních dnech klid, k němuž demonstranti vyzvali před víkendovými volbami do místních rad. Vláda hongkongské správkyně Carrie Lamové totiž hrozila, že v případě pokračování násilných střetů mezi protestujícími a policisty by mohly být volby zrušeny. V hlasování nakonec jasně zvítězili prodemokratičtí kandidáti. Na další dny ale aktivisté opět plánují protesty.

Ve čtvrtek se chystá manifestace "Díkůvzdání", jíž chtějí demonstranti poděkovat americkému Kongresu za to, že podpořil návrh zákona podporující dodržování lidských práv v Hongkongu.

Den díkůvzdání se v USA slaví právě 28. listopadu.

Trump podepsal zákon na podporu demonstrantů

Zmiňovaný zákon na podporu demonstrantů ve středu navzdory hněvivému varování Číny podepsal i americký prezident Donald Trump. Zákon o lidských právech a demokracii v Hongkongu odsouhlasily drtivou většinou Sněmovna reprezentantů a po ní Senát minulý týden. Hongkongská i čínská vláda proti Trumpově kroku ostře protestovaly.

Kromě zákona, který ukládá ministerstvu zahraničí USA, aby přinejmenším jednou ročně podávalo zprávu o stavu hongkongské autonomie, Trump podepsal i zákon zakazující prodej zbraní a munice, která se používá pro potlačování demonstrací, hongkongské policii.

"Podepsal jsem tyto zákony z úcty k prezidentu Si Ťin-pchingovi, Číně a lidu Hongkongu v naději, že vůdci a zástupci Číny a Hongkongu dokážou pokojně řešit své rozpory tak, aby zajistili dlouhodobý mír a prosperitu pro všechny," uvedl americký prezident v prohlášení.

Hongkongská vláda ve čtvrtek v reakci na Trumpův podpis uvedla, že schválené zákony vyšlou demonstrantům chybný signál. Poškodí vzájemné vztahy, jsou zbytečné a nepodložené a vměšují se do vnitřních záležitostí Hongkongu. K uklidnění situace nepřispějí, zdůraznila vláda.

K protestu se připojilo i čínské ministerstvo zahraničí, které uvedlo, že se "rezolutně staví" proti zákonům podepsaným prezidentem, které jsou odsouzeny k nezdaru. Pokud se Washington bude dál chovat tímto způsobem, přijme Čína tvrdá protiopatření.