Průmyslová výroba v Německu v říjnu nečekaně klesla, proti září se snížila o 1,7 procenta. Oznámil to v pátek německý statistický úřad. Analytici přitom očekávali, že se pokles zastaví a výroba vykáže růst o 0,1 procenta. Německé ministerstvo hospodářství ve čtvrtek oznámilo, že místnímu průmyslu v říjnu klesly zakázky, vliv podle něj měla slabší poptávka v Německu i v zemích mimo eurozónu.

Ministerstvo ve čtvrtek oznámilo, že zakázky se snížily o 0,4 procenta. Analytici přitom v anketě agentury Reuters počítali s růstem zakázek, který odhadovali na 0,3 procenta.

Průmyslové zakázky od domácích zákazníků v říjnu klesly o 3,2 procenta a objednávky od klientů mimo eurozónu se propadly o 4,1 procenta. Zakázky z ostatních členských zemí eurozóny se však o 11,1 procenta zvýšily.

V září se průmyslová výroba snížila o 0,6 procenta, také více, než se očekávalo. Tento údaj statistici v pátek potvrdili.

Říjnový pokles činí v meziročním srovnání 5,3 procenta, a je rovněž výrazně silnější, než se čekalo.

Údaje signalizují přetrvávající útlum v německém průmyslu, situace by se ale podle ministerstva hospodářství měla v příštích měsících stabilizovat. Výrazně se v říjnu snížila hlavně výroba kapitálového zboží.

"Nejnovější vývoj nových objednávek a podnikatelských očekávání ale naznačuje, že v následujících měsících by mohl nastat trend směrem ke stabilizaci," stojí v ministerském sdělení.

Němečtí výrobci se v poslední době potýkají se zpomalováním růstu světové ekonomiky. K jejich potížím přispívá přetrvávající nejistota spojená s plánovaným odchodem Británie z Evropské unie a s obchodní válkou mezi Spojenými státy a Čínou.

Německo se ve třetím čtvrtletí jen těsně vyhnulo recesi. Hrubý domácí produkt (HDP) se proti předchozím třem měsícům zvýšil o 0,1 procenta. Ve druhém čtvrtletí ekonomika o 0,2 procenta klesla.

Podle analytika banky ING Carstena Brzeského ekonomika v závěrečném kvartálu se stagnací a s poklesem stále flirtuje. "Obchodní spory, globální nejistota a zásadní změny v automobilovém sektoru způsobily, že se celý německý průmysl dostal do patové situace, z níž je těžké uniknout," řekl podle agentury AP Brzeski.

I ve třetím čtvrtletí pokračoval růst HDP, a to o 0,1 procenta oproti předchozím třem měsícům. Recese se obvykle definuje jako dvě čtvrtletí poklesu ekonomiky za sebou.

Naopak nálada německých spotřebitelů se nečekaně zlepšuje, jak ukázal listopadový průzkum společnosti GfKIndex nálady německých spotřebitelů pro měsíc prosinec se zvýšil na 9,7 bodu z listopadových 9,6 bodu. Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že index zůstane beze změny.

Z listopadového měření také vyplynulo, že i podnikatelská nálada se v sousední zemi lepší, jak ukázal průzkum mnichovského institutu Ifo. Jeho index důvěry, který je založen na průzkumu zhruba mezi sedmi tisíci německých firem, vzrostl na 95 z říjnových 94,7 bodu.

Negativní dopad má nejistota panující okolo vztahů mezi Čínou a Spojenými státy i na německé firmy a podniky působící na čínském trhu. Podle průzkumu německé obchodní komory v Pekingu nyní pouze 27 procent německých firem předpokládá, že v Číně letos dosáhne stanovených cílů.

Velmi se podle listopadových výsledků daří německému exportu, který se zvýšil o 1,5 procenta. Zaznamenal tak nejprudší nárůst téměř za dva roky a překonal očekávání analytiků. Vyplývá to z údajů německého statistického úřadu. 

Německá vláda v letošním roce očekává růst ekonomiky o půl procenta po loňské expanzi o 1,4 procenta. Příští rok se má HDP podle vládní prognózy zvýšit o jedno procento. Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky.