Čínská průmyslová výroba v listopadu meziročně přidala 6,2 procenta a maloobchodní tržby osm procent, obojí nad očekávání. Vyplývá to z dat čínského statistického úřadu zveřejněných v pondělí. Podle agentury Reuters podniky těžily z vládních pobídek a ze zmírnění napětí v obchodních vztazích se Spojenými státy. Nejpomaleji od roku 1998 ale rostly investice.

Průmyslová výroba se v uplynulém měsíci zvýšila nejrychleji za pět měsíců. Očekávalo se, že meziročně stoupne jen o pět procent. Maloobchodní tržby pak měly podle analytiků přidat pouze 7,6 procenta. Podle čínských statistiků jim ale pomohla vládní stimulační opatření a opět rekordní prodej v takzvaný den nezadaných (Singles Day), který připadá na 11. listopadu.

Data čínského statistického úřadu jsou však často nadsazená. "To, co Pekingu zasílají provincie, je často spíš fantazie než odraz reality," míní komentátor Hospodářských novin Luděk Vainert. Čínské manipulace s čísly podle něj trvají léta, vrcholu však bylo zřejmě dosaženo v roce 2014, kdy region s populací srovnatelnou se Španělskem vykázal příjmy o celých 23 procent vyšší, než byla realita.

Ve stínu 18 měsíců trvající americko-čínské obchodní války ale zůstaly v prvních 11 měsících letošního roku investice do fixních aktiv. Ty v Číně vzrostly jen o 5,2 procenta, a tedy nejpomaleji za posledních 21 let.

Další vzpruhou pro čínskou ekonomiku orientovanou na vývoz by mohla být páteční zpráva, že Peking a Washington dospěly k dílčí obchodní dohodě. Ta by podle analytika Martina Lynge Rasmussena ze společnosti Capital Economics, který hovořil s agenturou Reuters, měla v brzké době povzbudit jak export, tak firemní investice.

V letošním prvním čtvrtletí činil růst čínské ekonomiky 6,4 procenta. Ve druhém čtvrtletí zpomalil na 6,2 procenta a ve třetím čtvrtletí na 6,0 procenta, což bylo nejslabší tempo od roku 1992.