Nejohroženější skupinou lidí při současné epidemii onemocnění Covid-19 jsou bezesporu senioři. Ti často nemají přístup k internetu a informace zachycují, kde se dá. Bohužel většina informací je právě na internetu a jsou psány často tak, že jim senioři nerozumí. Proto jsme připravili souhrn základních informací a návodů, právě s ohledem na seniory a jejich potřeby.

Materiály naleznete na adrese bit.ly/covid-senior a jsou volně k použití pro každého. Primárně jsou určeny k tomu, aby je bylo možné vytisknout nebo použít například v informačních letácích, radničních zpravodajích a podobně.

Můžete je například vytisknout a poslat svým rodičům, prarodičům či známým, o nichž víte, že nemají přístup na internet či k jinému zdroji informací. Můžete si je stáhnout, upravit, přidat do nich informace specifické pro vaše město a dál šířit. Doplňte třeba kontakty na místní radnici, na místní hygienickou stanici, na vašeho lékaře, na služby rozvozu potravin nebo na sousedskou výpomoc a šiřte dál v digitální i tištěné podobě.

Texty jsou průběžně aktualizovány. Nemohou obsáhnout všechna důležitá témata, ale pokrývají ty nejčastější otázky, které si kladou právě senioři: jak je to s důchody, jak je to s léky, kdo mi nakoupí, co s domluvenými návštěvami lékaře… Obsahují i základní kontakty a informace o tom, komu volat, když má senior podezření na onemocnění nebo když má strach a neví, co se děje.

Ze zveřejněných rad vybíráme:

Na obědy chodím do jídelny, ale ty jsou zavřené. Co teď?

Některé jídelny nabízejí možnost telefonického objednání jídla a rozvozu, často zdarma. Zavolejte jim nebo poproste sousedy, jestli by vám to mohli zjistit oni. Zkuste kontaktovat třeba pečovatelské domy, školní jídelny a podobně.

Mohu jít k doktorovi na objednanou prohlídku?

Ne, nechoďte. Zavolejte do ordinace a domluvte si jiný termín. Nemocnice přednostně řeší akutní nákazu občanů, kteří už nemoc Covid-19 mají.

Kdo mi předepíše léky, které beru dlouhodobě?

Zatelefonujte svému lékaři, on vám může recept vystavit a poslat na váš telefon jako SMS, případně komukoli z rodiny nebo i sousedovi. V SMS bude kód potřebný k výdeji léku, ten si můžete opsat na papír a zajít s ním do lékárny. Na základě tohoto kódu vám lékárníci lék vydají. Lékárny jsou otevřené. Pokud si nemůžete dojít sami, požádejte někoho dalšího – opět rodinu, sousedy.

Mohu jít na poštu pro důchod?

Ano, můžete, důchod pro vás budou mít uložený. Nezapomeňte si při cestě na poštu zakrýt ústa a nos rouškou nebo šátkem, přece nechcete, aby vaše pošťačka onemocněla a musela se zavřít celá pošta.

Mohu já nějak pomoci?

Ta nejjednodušší pomoc je, že budete dodržovat výše napsané, nebudete chodit ven bez zakrytých úst a nosu, budete dodržovat nejméně dvoumetrový odstup od ostatních lidí a budete dbát na zvýšenou hygienu, především pečlivé mytí rukou mýdlem po každém příchodu z jiného místa, než je váš byt nebo dům.

Další rady a informace naleznete v odkazovaném dokumentu.

 

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru