Epidemiologové nedoporučují úplné obnovení povinné školní docházky do konce června. Prioritu by měli mít ti, kteří zakončují ročník nějakou závěrečnou nebo postupovou zkouškou. V pořadu Dvacet minut Radiožurnálu to v pondělí řekla hlavní hygienička Jarmila Rážová. Stanovisko epidemiologů projedná vláda, která bude mít rozhodující slovo. Školy jsou kvůli šíření koronaviru zavřené od 11. března.

"Je to nastavené tak, aby to (návrat dětí) nepřineslo velké epidemiologické riziko. Takže jsou to spíše menší skupiny. A je otázkou, jestli bude ve hře vůbec (do června) povinná docházka. Myslím si, že spíše ne," řekla Rážová.

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Česku v pondělí překročil 6000, za pondělí přibylo zatím 31 nakažených, celkem podle ministerstva zdravotnictví onemocnělo 6022 lidí. Počet zemřelých s nákazou stoupl od rána o čtyři, dosud tak zemřelo v nemocnicích celkem 143 pacientů. Uzdravených ministerstvo zdravotnictví eviduje 519, což je o 52 více než ráno. Vyplývá to z aktualizovaných údajů k pondělnímu odpoledni na webu ministerstva zdravotnictví.

Za neděli počet potvrzených případů nákazy vzrostl o 89, což je nejnižší nárůst od 17. března, kdy se podle údajů ministerstva nemoc covid-19 potvrdila u 67 lidí. Celkový přírůstek počtu nakažených za dnešek bude znám v úterý ráno. O víkendu jsou ale přírůstky obvykle menší, protože se dělá i méně testů. V neděli jich laboratoře udělaly 3233, což bylo nejméně od konce března.

Rekordní množství testů laboratoře vyhodnotily minulý týden ve středu, kdy jich bylo 8164, z toho 295 bylo pozitivních na nákazu novým typem koronaviru. V druhé polovině minulého týdne počet testů již klesal, přičemž na Velký pátek jich bylo přes 5000 a v sobotu zhruba 4800. Celkový počet provedených testů je k dnešnímu ránu 128 359.

Prymula čeká nárůst případů kvůli Velikonocům

Kvůli porušování disciplíny v dodržování protiepidemických opatření o velikonočním volnu očekává náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula po příští sobotě a neděli nárůst počtu infikovaných koronavirem nového typu. Uvedl to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Řekl také, že vláda plánuje nastartovat po víkendu zdravotnictví tak, aby nezanedbávalo další onemocnění. Chce například umožnit nemocnicím dělat plánované operace, které musely odložit. Některá opatření proti koronaviru bude v zemi podle něj ale možné opustit až někdy v letních měsících.

Podle Prymuly lidé, zejména ve větších městech, podlehli v pátek, v sobotu a neděli euforii a ve slunečném počasí se vydali ven. Část z nich při tom nedodržela uložená opatření včetně nošení roušek a rozestupů. Uvolnění pravidel podle Prymuly nicméně vláda musela před svátky riskovat, protože lidé nemohou být čtyři dny zavřeni. Dopady bude možné pozorovat za týden, dodal Prymula.

Mezi tím chce ve zdravotnictví nastavit opatření tak, aby dlouhodobá omezení nedopadla sekundárně na lidi s jinými nemocemi než covidem-19. Uvedl, že nemocní koronavirem kapacity nezahltili. "Máme poměrně vysokou rezervní kapacitu," uvedl a dodal, že část rezervovaných lůžek lze využít na plánované výkony. V případě zvýšení počtu vážně nemocných koronavirem by podle Prymuly šlo kapacity znovu připravit do osmi dnů.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v uplynulém týdnu prohlásil, že se Česku podařilo vyhnout se nekontrolovanému šíření koronaviru. Signálem, že Češi nejsou v ohrožení, bude podle Prymuly pokles čísla ukazujícího, kolik lidí může nakazit jeden infikovaný, pod hodnotu jedna. Opatření je podle něj třeba uvolňovat postupně, některá až v létě. Reprodukční číslo, tedy průměrný počet lidí, kteří se nakazí od jednoho pozitivně testovaného, se v týdnu blížilo k hodnotě jedna.

Havlíček: Stát nebude zvyšovat daně

Vláda nebude řešit současnou ekonomickou situaci vyvolanou koronavirem zvýšením daní. Bude nutné restrukturalizovat rozpočet státní správy. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to v neděli řekl ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Upozornil na to, že přímá podpora podnikům bude činit 100 miliard Kč, nepřímá podpora 900 miliard korun formou záruk.

"Na daně nebudeme sahat. To platí i po krizi. Chceme podpořit ekonomiku investicemi, dostat přes záruky do ekonomiky další zdroje," uvedl Havlíček. Připomněl, že stát zvýší letošní rozpočet na investice do dopravní infrastruktury o 6,5 miliardy na celkových 113 miliard korun.

"V rozpočtu se ale musí škrtat," uvedl viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar. "O tom není pochyb," souhlasil Havlíček. Slevy na jízdném pro důchodce a studenty, které činí asi 6,5 miliardy korun, se ale podle něj rušit nebudou. Jsou totiž podle něj formou podpory sociálně slabým.

V nejbližších měsících se hranice neotevřou

Zřejmě ani ještě v nejbližších měsících se hranice České republiky zcela neotevřou. Vyplývá to ze sobotního vyjádření ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) v České televizi. Vláda zakázala kvůli šíření koronaviru cestování Čechům do ciziny a vstup cizincům do Česka zhruba v polovině března.

Rychlejší než otevírání hranic by mohlo být podle Vojtěcha uvolňování jiných omezení. Už do měsíce by třeba podle jeho vyjádření v sobotních Lidových novinách (LN) mohla otevřít velká část obchodů.

Otevírání hranic teď není podle ministra na pořadu dne. "Pokud jde o hranice, tak tam to určitě není věc následujících týdnů, možná ani nejbližších měsíců," řekl ČT. Cestování by podle něj vláda mohla případně v budoucnu povolit do jednotlivých zemí podle toho, jaká v nich bude situace kolem šíření koronaviru.

Zatím vláda zákaz cestování zmírnila jen částečně, když schválila návrh Ústředního krizového štábu, aby po 14. dubnu mohli lidé vycestovat v nezbytných případech - třeba kvůli služební cestě či návštěvě příbuzných v cizině.

Náměstek ministra zdravotnictví a bývalý šéf Ústředního krizového štábu Roman Prymula už koncem března prohlásil v médiích, že cestování do zahraničí může být omezené i v příštím roce či dvou. Dovolená tak letos bude nejspíš v Česku, řekl tehdy. Jeho slova ale tehdy zkritizoval premiér Andrej Babiš (ANO) a řekl, že Prymula nemá děsit lidi.

Mnohem rychlejší než otevírání hranic bude podle Vojtěcha otevírání obchodů. "Dokážu si představit, že velká část běžných provozoven a obchodů by mohla do měsíce fungovat," uvedl v LN. Otevírání prodejen má na starosti ministerstvo průmyslu a obchodu. Ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) už dříve řekl, že otevírání obchodů se bude řídit jejich velikostí. "V první fázi by to měly být menší provozovny, řekněme do 50, do 200 metrů čtverečních maximálně," upřesnil v sobotu Vojtěch v ČT.

Poslední na řadě v postupném otevírání obchodů by podle ministra zdravotnictví byla nákupní centra, kde je velká koncentrace lidí, a tedy i větší riziko přenosu koronaviru. V LN zmínil také, že mohou zůstat omezení provozu například pro obchody s oblečením, kde si lidé oblečení zkoušejí. "Musíme se zamyslet, zda by v případě tohoto typu obchodů neměly platit přísnější podmínky třeba z hlediska zkušebních kabinek," řekl deníku. Podobně například služby jako kosmetiky či kadeřnictví, kde je blízký kontakt mezi lidmi, podle Vojtěcha asi neotevřou hned po Velikonocích.

U restaurací Vojtěch předpokládá, že by nejprve dostaly povolení k provozu do určité hodiny přes den. Prodloužení otevírací doby restaurací a barů i na večer a do noci vláda povolí asi až později. Brzy zřejmě nebude povoleno ani konání velkých letních hudebních festivalů typu Colours of Ostrava či Rock for People. "Za mě osobně nikoliv, v této oblasti budeme spíše přísní," řekl LN ministr. U menších koncertů a dalších kulturních akcí s účastí do stovky lidí by ale mohlo být podle něj povolení už během léta reálné.