Česká kancelář mezinárodní poradenské společnosti BNP Paribas Real Estate dosud nezaznamenává v distribučních centrech ani pokles nájemného, ani skokový růst neobsazenosti. Aktuálně se jedná spíše o vzestup poptávky po prostorách i spedičních službách spojených s rychloobrátkovým zbožím.

Ačkoli se s nuceným pozastavením výroby ve velkých automobilkách a dodavatelských společnostech objevily obavy z propadu trhu průmyslových prostor, vlastníci i operátoři byli po zkušenostech s minulou krizí z let 2008 až 2010 na další vývoj připraveni.

O stávající stabilní situaci v logistice hovoří i údaje z oblasti e-commerce. Objemy objednaného zboží překonávají podle klíčových hráčů i tradiční nejsilnější období v roce. Týká se to potravin, informační a komunikační techniky, drogerie, farmaceutických prostředků i produktů bezprostředně souvisejících s „koronavirovou“ situací. V řadě těchto položek rostou také některé klasické kamenné prodejny, kterým je umožněn provoz.

„Podle nás dokonce situace nahrává novým formátům a generuje značné příležitosti pro všechny subjekty,“ říká Dušan Drábek, vedoucí týmu Industrial & Logistics BNP Paribas Real Estate pro Českou republiku a Slovensko. Podle Dušana Drábka se v současnosti na trhu objevují nové poptávky po krátkodobých pronájmech, to znamená pronájmech na 3 až 12 měsíců. Tyto poptávky směřují jak na majitele skladů a developery, tak na logistické firmy.

Kvůli pozastavení zásobování v segmentu automotive a dalších sektorů mají totiž některé z logistických firem kapacity k okamžitému využití a dokážou flexibilně zareagovat a poskytnout rovněž skladové služby. „Nejde jen o rychloobrátku. Aktivní jsou i dovozci zboží z Asie a dalších vzdálených oblastí, kteří potřebují zboží uskladnit na přechodnou dobu,“ vysvětluje Dušan Drábek.

Vzhledem k rostoucím on-line nákupům vyvstává operátorům i samotným prodejcům potřeba dostupnosti distribučních center. A to nahrává jak velkým skladovým parkům v nejžádanějších lokalitách, zejména okolí Prahy, tak také menším, strategicky rozmístěným městským skladům – depům, ze kterých zboží putuje přímo koncovým zákazníkům. Podle analýzy BNP Paribas Real Estate z konce roku 2019 byla v Praze celková plocha podobných distribučních center 75 tisíc čtverečních metrů, dalších 40 tisíc čtverečních metrů pak čeká na výstavbu.

„Díky přeskupené poptávce vnímáme zvýšený zájem developerů o využití brownfieldů nebo starších a nevyužívaných objektů, které mají výhodnou a strategickou polohu. V širším centru metropole ani v jejím okolí se totiž jiné dostupné rozvojové pozemky pro novou výstavbu prakticky nevyskytují,“ dodává Dušan Drábek.

Na rozdíl od situace po roce 2010, kdy velká neobsazenost vedla k tlaku na nájemné, se developeři v dnešní době už téměř nepouštějí do spekulativní výstavby bez kontrahovaného klienta. Za aktuálních podmínek proto mají možnost zakonzervovat projekt na úrovni připravené lokality i stavební dokumentace, ovšem bez jeho realizace. S výstavbou začínají až v okamžiku, kdy uzavřou s nájemcem smlouvu.

Související