Koaliční partneři ANO a ČSSD se na jednání vlády neshodli. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) jim přinesl návrh zákona o ochraně veřejného zdraví, který by posílil jeho pravomoci, aby premiér Andrej Babiš (ANO) nemusel žádat poslance o prodloužení nouzového stavu, a tím i protiepidemických opatření.

Podle novely by ministr zdravotnictví mohl bez souhlasu vlády a sněmovny zakázat provoz kadeřnictví či obchodních center. Návrh se ale nelíbil sociálním demokratům.

Výsledkem je, že ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) přinese vlastní verzi zákona, jež vládě umožní prodloužit některá opatření, i kdyby 17. května skončil nouzový stav.

"Ministerstvo vnitra připraví do čtvrtka návrh dalšího postupu formou novely ústavního zákona o bezpečnosti," uvedl Hamáček.

Původně premiér Andrej Babiš (ANO) po svém ministrovi zdravotnictví chtěl, aby materiál připravil tak, aby jej mohla ještě v úterý ve speciálním zrychleném režimu schválit sněmovna. Z toho ale sešlo. Ve čtvrtek tak vláda bude řešit dvě možnosti − jít zdlouhavou cestou změny ústavního zákona, nebo si vybrat Vojtěchovo řešení. Jinak se může stát, že bez svolení sněmovny s prodloužením nouzového stavu přestanou platit některá bezpečnostní opatření.

Nouzový stav

◼ Vláda vyhlásila nouzový stav 12. března. Následně začala platit řada omezení jako zákaz překračovat hranice, zavřela se řada obchodů a služeb.

◼ Kabinet má pravomoc držet nouzový stav jen 30 dní, proto kabinet Andreje Babiše (ANO) požádal sněmovnu o jeho prodloužení do 30. dubna.

◼ Poslanci hnutí ANO ale na konci dubna další prodloužení do konce května odmítli, což podpořil i Babiš. Jejich postoj se změnil po rozsudku pražského městského soudu, který zrušil čtyři protiepidemická opatření ministerstva zdravotnictví.

◼ Soud považoval za nezákonné, že tato nařízení vydal jen ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) podle zákona o ochraně veřejného zdraví, a nikoli celá vláda v rámci nouzového stavu a podle krizového zákona. Koalice nakonec prodloužila stav nouze do 17. května.

◼ Další prodloužení stavu nouze Babiš odmítá.

Chce ale dál některá bezpečnostní opatření udržet v platnosti.

V tom mu má pomoci právě novela zákona o ochraně veřejného zdraví.

Vojtěch po pondělním jednání vlády prohlásil, že hlavní změnou v Hamáčkově návrhu změny ústavního zákona o bezpečnosti by mělo být zavedení nové obdoby stavu nouze. "Byl by vlastně vytvořen nový stav celostátní pandemie, který by umožňoval vydávat opatření k ochraně veřejného zdraví," řekl ministr zdravotnictví. Nedokázal ovšem odpovědět na otázku, jak by náročný proces změny ústavního zákona vláda mohla stihnout do 17. května, kdy končí nouzový stav. To je důležité pro kabinet, který chce, aby některá protiepidemická opatření pokračovala i po tomto datu.Jde například o hraniční přechody. Provoz na nich je omezený právě v rámci nouzového stavu.

Vojtěch ovšem říká, že ústavní zákon lze projednávat ve sněmovně ve zkráceném řízení, které netrvá měsíce ale hodiny. "A já jsem to ještě znovu prověřoval a nic nebrání tomu, aby tento zákon byl projednán ve stavu legislativní nouze. Není tam žádná překážka, takže ano, tento zákon může být projednán ve stavu legislativní nouze," prohlásil na tiskové konferenci Vojtěch.

Koaliční sociální demokraté jsou proti. Navíc předseda jejich poslaneckého klubu Jan Chvojka upozornil, že se ministr zdravotnictví plete. "Určitě je to lež a je to fáma a není to pravda a ani to nemůže být pravda, že bychom chtěli ústavní zákon o bezpečnosti projednávat v nějakém zkráceném režimu v rámci legislativní nouze. To prostě není možné, legislativa to naštěstí neumožňuje," řekl Chvojka před úterním jednáním poslanců. ČSSD podle jeho slov hodlá tak důležitou změnu probrat se všemi stranami ve sněmovně, aby byla v souladu s ústavou. "Budeme to schvalovat řádně tak, jak se schvalují zákony ústavního charakteru," dodal Chvojka.

Vláda se tak dostala do situace, z níž má v podstatě jen tři východiska. Za prvé se může smířit s tím, že po 17. květnu skončí platnost některých protiepidemických opatření, což by ovšem podle Vojtěcha zvýšilo riziko rozšíření nákazy a příchodu druhé vlny epidemie. "Nebo je tu druhá možnost prodloužit nebo zkusit požádat sněmovnu o prodloužení nouzového stavu o týden či o dva," dodal Chvojka. To sice Babiš dosud odmítal, ale není vyloučené, že právě na zmíněném čtvrtečním jednání vlády změní názor.

Třetí možnost pak nabídl v pondělí ministr kultury za ČSSD Lubomír Zaorálek. "Dohodnout se s opozicí na takových kompetencích, které je možné akceptovat u ministerstva zdravotnictví a dohodneme se, zda je možné je třeba i rozšířit," naznačil Zaorálek možnost, že se nakonec kabinet pokusí prosadit mírnější a jen částečné posílení moci ministra Vojtěcha v rámci zákona o ochraně veřejného zdraví.

Pravicová opozice i část koaliční ČSSD říká, že Vojtěchův návrh, který mají HN k dispozici, by mu dával příliš moci. Ministrovi kultury Lubomíru Zaorálkovi (ČSSD) se nelíbí, že by takové kompetence měl jeden ministr, nikoli vláda.

"O plošných celorepublikových epidemiologických opatřeních v boji s pandemií má rozhodovat vláda, již může kontrolovat v podobě schvalování nouzového stavu sněmovna," řekl předseda klubu ČSSD Jan Chvojka.

Překvapilo ho, že Vojtěchův návrh neobsahuje nutný souhlas vlády ani systém kontroly sněmovnou.

"Představa, že necháme republiku sešněrovanou ministrem zdravotnictví, mi přijde nad rámec jakýchkoli úvah, které jsem ochoten vést," řekl opoziční poslanec ODS Marek Benda.

V návrhu zákona, jak jej Vojtěch předložil vládě, není zmínka o tom, že by jeho nařízení měla regulovat vláda a kontrolovat sněmovna. Pokud by změna byla schválena v této podobě, mohl by ministr například zavřít vysoké školy.

Nově by také Vojtěch mohl zavřít obchodní centra, obchodní i výrobní provozovny, koupaliště, kadeřnictví, solária, kosmetická studia a další podobné firmy.

Zakázat nebo omezit by mohl také konání veřejných nebo soukromých akcí. To by se mohlo dotknout divadel, výstav i náboženských či vzdělávacích akcí − v podstatě všech shromáždění s výjimkou schůzí orgánů veřejné moci nebo soudů.

"Opatření, jako je zákaz obchodní činnosti nebo konání veřejných i soukromých akcí, zasahují do základních práv, jejich nařízení by mělo být možné jen ve zvláštním dočasném režimu se souhlasem sněmovny," řekl Josef Karlický, vedoucí týmu Rekonstrukce státu.

Novela podle něj poskytuje obrovský prostor pro zneužití pravomocí. Bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa serveru Aktuálně.cz řekl, že návrh je účelový. Vyzval vládu, aby tak zásadní změny detailně zpracovala a neschvalovala je ve zrychleném režimu.

Ministr Vojtěch kritikům vzkázal, že nechce regulovat práva a svobody lidí, ale jen epidemiologicky rizikové provozy.

"Žádné omezování osob nebo pohybu, obava není namístě," řekl Vojtěch. Přestože v novele nepočítal se souhlasem vlády, odmítá možné riziko zneužití pravomocí. "Může dojít k tomu, že někdo napadne tato mimořádná opatření u soudu a uspěje," řekl ministr.

Také specialista na ústavní právo Jan Kysela nevidí ve změnách velký problém, protože ministr zdravotnictví má už nyní velké pravomoci.

"Přes míru by bylo zavření hranic nebo omezení svobody pohybu na území celé České republiky," řekl Kysela.