Poprvé po devíti letech od konce programu raketoplánu odstartovala z území Spojených států do kosmu loď s lidskou posádkou a v neděli úspěšně přistála na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Dvojice astronautů Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Robert Behnken a Douglas Hurley letěla na palubě plavidla Crew Dragon, které stejně jako nosnou raketu Falcon 9 vyvinula a provozuje soukromá společnost SpaceX. 

"Zakotvení potvrzeno! Douglas Hurley a Robert Behnken oficiálně přistáli u Mezinárodní vesmírné stanice v 10:16 východoamerického času (16:16 SELČ)," napsal NASA na twitteru. Dalších asi 15 minut pak trvalo dokončení přistávací sekvence včetně ověření systémů, loď již ale byla k ISS připojená.

Manévr, který se odehrál v automatickém režimu a o zhruba deset minut dříve oproti původnímu předpokladu, se uskutečnil v době, kdy ISS přelétala nad pomezím Mongolska a Číny. Spojení bylo možné sledovat živě na internetové televizi NASA. Komentátoři na televizi NASA přistání označili za hladké. 

Firma, kterou založil miliardář a vizionář Elon Musk, se tak stala první soukromou společností, která letěla s posádkou na oběžnou dráhu kolem Země a k Mezinárodní vesmírné stanici. 

Lodi Crew Dragon se zároveň podařilo ukončit devítiletou závislost USA na ruských lodích Sojuz při přepravě mezi Zemí a ISS. Od roku 2011 po skončení programu raketoplánů museli Američané využívat služeb ruských lodí a do vesmíru létat z ruského kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu.

"Trampolína funguje," prohlásil v této souvislosti radostně šéf SpaceX Musk po úspěšném vypuštění rakety Falcon 9 s lodí Crew Dragon. Tímto žertovným výrokem, jímž narážel na někdejší vyjádření nynějšího šéfa ruské vesmírné agentury Dmitrije Rogozina, zaskočil nejednoho účastníka postartovní tiskové konference.

Agentura TASS, která poznámku Muska zaznamenala, připomněla, že Rogozin v roce 2014, tehdy ještě jako místopředseda ruské vlády, jakoby žertem komentoval americké sankce namířené proti ruskému kosmickému průmyslu. Navrhl Spojeným státům, aby své astronauty dopravovaly na ISS trampolínou.

Let rakety přímo v Kennedyho vesmírném středisku na floridském mysu Canaveral sledoval americký prezident Donald Trump, který podle agentury AFP označil start v režii společnosti SpaceX za "něco neuvěřitelného".

"Když ten zvuk slyšíte, když slyšíte řev motorů, tak si dokážete představit, jak nebezpečné to je," řekl podle AP Trump o startu. "Když cítíte ty otřesy, a to jste hodně daleko, ale když je i přes to cítíte, tak je to prostě úžasné. Nádherné místo a také nádherná loď," dodal prezident.

Kdo letí soukromou raketou:

Robert Behnken

Robert Behnken je astronaut a plukovník letectva americké armády. Strávil více než 708 hodin ve vesmíru. Třicet sedm z nich byl ve volném kosmu. Start letu SpaceX je jeho třetím výletem do vesmíru. Dříve létal s raketovými misemi STS-12 v březnu 2007 a STS-130 v únoru 2010.

NASA vybrala Behnkena pro astronautický program v roce 2000. Po absolvování tréninku působil Behnken v NASA v několika rolích mimo jiné jako vedoucí operačního oddělení kosmické stanice nebo jako hlavní astronaut NASA od července 2012 do července 2015.

Behnkenův první výlet do vesmíru byl s misí STS-123 v březnu 2008 na palubě raketoplánu Endeavour. Šlo o 25. misi na Mezinárodní kosmické stanici (ISS).

Doug Hurley

Doug Hurley je astronaut NASA a vysloužilý plukovník amerického námořnictva. V minulosti se účastnil dvou kosmických letů. NASA si vybrala Hurleyho pro astronautický program v roce 2000. Svůj první let absolvoval v červenci 2009. Šlo o misi v rámci STS-127, také na raketoplánu Endeavour.

Během STS-127 pomohl Hurley dodat do kosmické stanice nové komponenty a náhradní díly, baterie a vodu. 

Po ukončení misí STS spustila NASA jako potenciální náhradu program Commercial Crew na podporu rozvoje soukromých společností pro vesmírný let. Tyto společnosti agentura pověřuje vysláním astronautů do vesmíru. V roce 2015 NASA oznámila, že se Hurley a Behnken stanou prvními komerčními astronauty.

Oběma astronautům, NASA i společnosti SpaceX pogratuloval i americký viceprezident Mike Pence, který let rovněž sledoval z mysu Canaveral.

"Odstartovali jsme. Start astronautů NASA z Kennedyho vesmírného střediska poprvé po devíti letech se zapsal do historie," uvedl šéf NASA Jim Bridenstine. "Jsem na NASA tak hrdý," poznamenal. Bridenstine rovněž řekl, že burácení startujících motorů slyšel už dříve, ale tentokrát to bylo něco jiného, když na palubě byli astronauti. "Jsou naším týmem. Jsou americkým týmem," uvedl.

O přítomnosti Trumpa na kosmodromu řekl Bridenstine, že se domnívá, že se stal prvním prezidentem, který zde kdy sledoval premiérový start zcela nového plavidla s lidskou posádku. "To je vždy riziko," řekl šéf americké vesmírné agentury. Komentátor televize NASA Derrol Nail poznamenal, že Trump byl třetím úřadujícím prezidentem, který kdy z mysu Canaveral start s astronauty sledoval.

Sobotní let byl podle AP teprve pátý, při kterém NASA vyslala do vesmíru posádku na palubě úplně nového typu kosmického plavidla. A bylo to vůbec poprvé, co toto plavidlo patřilo soukromé společnosti.

Start Crew Dragonu z floridského mysu Canaveral byl původně plánován na středu, ale let zhatilo 17 minut před zážehem motorů nepříznivé počasí. 

Dvě a půl minuty po startu se od nosiče Falcon 9 odpoutal první stupeň, který poté úspěšně přistál na prámu Of Course I Still Love You v Atlantickém oceánu. První stupně SpaceX využívá k opětovným startům.

Po odpojení prvního stupně převzal práci druhý raketový stupeň, od kterého se po zhruba šesti minutách loď odpoutala. Od tohoto okamžiku se o další let k ISS stará již výhradně loď Crew Dragon.

Jak dlouhou dobu Behnken a Hurley na oběžné dráze kolem Země stráví, ještě není jasné. Mělo by to být v rozmezí od jednoho do čtyř měsíců. Rozhodnutí podle serveru Space.com závisí na tom, jak dobře si loď Crew Dragon povede, a na stavu další pilotované lodě Crew Dragon připravované společností SpaceX pro první už provozní misi těchto vesmírných transportérů, označenou jako Crew-1. Let Behnkena a Hurleye je totiž stále ještě testovací.

Vesmírnou loď na oběžnou dráhu vynesla raketa Falcon 9 ze stejného startovacího komplexu, který v minulosti NASA využívala pro lety na Měsíc. Zkušební start absolvovali Behnken a Hurley minulou sobotu. Pro Behnkena to je v pořadí již třetí let do vesmíru. Hurley dosud pilotoval dva lety, poslední v roce 2011, což bylo až doposud také naposledy, kdy NASA vyslala na vesmírnou stanici člověka. Oba astronauti letěli v bílých kombinézách s černým proužkem ušitých na míru.

Sobotní mise s názvem Demo-2 je součástí programu NASA, který má za cíl vybudovat infrastrukturu pro komerční lety do vesmíru.

Do vybudování vesmírného letounu společnosti SpaceX investovala NASA podle deníku The Guardian od roku 2011 více než tři miliardy dolarů (zhruba 75 miliard korun).

Crew Dragon není jediná loď, díky které se Američané v programu pilotovaných letů zbaví závislosti na Rusku. Společnost Boeing v letošním roce připravuje první testovací let své lodi CTS-100 Starliner s posádkou. Vedle toho americká společnost Lockheed Martin a evropský Airbus vyvíjejí pro NASA další kosmickou loď Orion.

Společnost SpaceX již nyní připravuje novou loď nazvanou Starship, se kterou chce kolonizovat Mars. Kosmické plavidlo by mělo být schopné přepravit až stovku cestujících.