Jihlavský krizový štáb v pondělí v reakci na víkendový výskyt nových případů koronaviru v okrese Jihlava nařídil znovu povinnost nosit roušky v některých veřejných zařízeních a ve službách. Opatření začne v jihlavském okrese, který čítá 113 tisíc obyvatel, platit od úterních 15:00 do odvolání.

"Dnes se sešel krizový štáb a domluvili jsme se na tom. Bude to nařízení krajské hygienické stanice," řekla ČTK primátorka Jihlavy Karolína Koubová (Fórum Jihlava). Jihlavsko se tak do jisté míry vrátí k opatření z nouzového stavu. Roušky nebudou povinné jen při běžném pobytu venku. "Roušky budeme chtít i na venkovní kulturní akce," řekla primátorka. S rušením kulturních akcí ale město nepočítá.

Roušky budou povinné v MHD nebo například u kadeřníka, kosmetičky, na pedikúře. Povinné budou také ve velkých obchodech a nákupních centrech na Jihlavsku, ve všech zdravotnických zařízeních včetně ambulantních a v sociálních službách včetně odlehčovací a domácí péče. Lidé budou muset mít roušky nejen při vnitřních, ale i venkovních kulturních akcích. Povinnost nosit roušky nastane podle krizového štábu i všude tam, kde je běžný kontakt na vzdálenost 1,5 metru a nižší.

"O víkendu v okrese Jihlava přibyly čtyři nové případy covidu-19. V samotné Jihlavě je zatím deset nemocných," uvedl Daněk. Hygienici podle něj předpokládají, že případů bude přibývat.

Podle ředitelky protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Aleny Dvořákové souvisí rozšíření nákazy v Jihlavě s případy ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku. První tam potvrdili hygienici na začátku července. Zatím onemocnělo 28 lidí. Poslední případy přibyly v neděli. Dnešní výsledky testů byly negativní. "Závěry se z toho ale zatím dělat nedají, víc budeme vědět na konci týdne, kdy budou vyšetřeny všechny kontakty pozitivních, co jsou v karanténě a mají po čtrnácti dnech povinné vyšetření," řekla Dvořáková.

V Nemocnici Jihlava, kde platí od pátku zákaz návštěv, v pondělí obnovili provoz odběrového stanu na testování na koronavirus. Zrušili ho 23. června, kdy se testování přesunulo do ambulance. Dnes medici v odběrovém stanu odbavili 85 lidí, řekla ČTK mluvčí nemocnice Monika Zachrlová. Odběrové místo bude mimořádně v provozu i v úterý a pak standardně ve středu a v sobotu. Vzorky na Vysočině odebírají i nemocnice v Třebíči, Havlíčkově Brodě a Novém Městě na Moravě. Jejich kapacita je podle dnešního vyjádření Kraje Vysočina dostačující. Ochranných pomůcek mají nemocnice a zdravotní záchranná služba zásobu na tři až čtyři měsíce.

V jihlavské nemocnici je hospitalizovaná jedna pacientka s covidem-19, kvůli její přítomnosti musel být testován i personál nemocnice. Všechny testy byly negativní, řekla ČTK Dvořáková.

Nové ohnisko na Novojičínsku

Nemoc covid-19 se objevila také mezi zaměstnanci společnosti Varroc Lighting na Novojičínsku. Jen za dnešní den bylo potvrzeno 23 nakažených. Hygienici nařídili plošné testování celkem 1500 lidí. Začne v úterý. Novinářům to dnes řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák. Požádal vládu, aby při plošném testování nasadila armádu. Vojáci by měli pomoci příští týden, kdy by se mělo testovat 6000 zaměstnanců OKD.

Lokální ohnisko nákazy ve společnosti Varroc se projevilo v důsledku nařízení hygieniků, podle nějž jsou pendleři povinni se jednou za dva týdny nechat testovat. "Začínáme mít velké problémy ve firmách, které zaměstnávají pendlery," konstatovala ředitelka Krajské hygienické stanice Ostrava Pavla Svrčinová. "Řešíme pět firem nejenom na Karvinsku, ale spíš je to Ostravsko, Novojičínsko, kde jsou velké průmyslové zóny," dodala. Ve Varrocu jsou podle ní nakažení nejen pendleři, ale i někteří čeští zaměstnanci.

Plošné testování by u výrobce světelné techniky pro automobilový průmysl mělo začít v úterý. Hetman doufá, že by napříště u podobných výskytů mohla pomoci armáda. Její nasazení v kraji projednává vláda.

"Žádal jsem o to ministra zdravotnictví v pátek, ve čtvrtek jsme o tom jednali i v parlamentu. Vzniká mylný dojem, že musí být stav nouze, aby zasahovala armáda. V dolech OKD armáda testovala a stav nouze nebyl," řekl Vondrák.

Česká televize v pondělí uvedla, že nákaza koronavirem se objevila i v lázních Klimkovice na Ostravsku. Odjet musely podle ČT čtyři rodiny, o které pečoval nakažený fyzioterapeut. Část pracovníků dětského oddělení Sanatorií Klimkovice nesmí do práce. Provoz dospělé léčebny není zasažen, neboť obě budovy jsou stavebně i personálně oddělené, uvedla ČT.

Covid-19 v posledních týdnech nejvíce zasáhl Karvinsko. Nákaza se v okrese rozšířila hlavně mezi pracovníky dolů černouhelné firmy OKD a jejich blízkými. OKD kvůli vysokému počtu nemocných přerušila těžbu na všech svých dolech. Hygienici minulý týden v pátek nařídili vedení OKD opakované testování zaměstnanců. PCR testy se od 19. do 22. července provedou u pracovníků dolů ČSM Sever a ČSM Jih a dolu ČSA.

Vondrák v pondělí řekl, že bez pomoci vojáků se zdravotníci v kraji při tak masivním plošném testování neobejdou. "Bez pomoci armády se to zajistit nedá, testovat 6000 lidí v kapacitě, kterou máme. Nemůžeme zdravotníky přesměrovat na odběry, řeší si své povinnosti v nemocnicích," vysvětlil.

Svrčinová uvedla, že situace na Karvinsku a Frýdecko-Místecku se uklidňuje. Od pátku tam evidují jen o něco víc než 20 nových nemocných. "Jde hlavně o rodinné příslušníky horníků," řekla hygienička. "Zdá se, že ohnisko v Karviné je v útlumu" poznamenal Vondrák.

Hygienici v pondělí také zaznamenali další dva nakažené z ohniska v Církvici na Kutnohorsku, celkem jich je 48. V celém Středočeském kraji za den přibylo sedm lidí pozitivně testovaných na covid-19. Tři případy jsou z Kutnohorska, jeden ale nemá souvislost s Církvicí, informovala mluvčí krajské hygienické stanice Dana Šalamunová.

Nové ohnisko koronaviru se objevilo počátkem měsíce v církvické pobočce firmy HR Partner CZE, její provoz byl uzavřen. Původně bylo nakažených 13, poté začali přibývat další. V souvislosti s ohniskem onemocněli také tři lidé na kutnohorském pracovišti firmy Foxconn. Dalších 19 zaměstnanců Foxconnu je v karanténě, o víkendu byli testováni na možnou nákazu. Výsledky zatím hygienici neznají, k dispozici by mohly být v úterý.

V neděli přibylo v Česku 59 nových případů nemoci covid-19, testů ale bylo nejméně za tři týdny. Za pondělí do podvečera hygienici odhalili 30 nemocných. Od března, kdy se koronavirus začal v Česku šířit, potvrdili 13 204 případů nákazy. Vyléčilo se 8366 lidí a zemřelých s covidem-19 je 353, jeden přibyl v pondělí po třech dnech bez úmrtí. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.