Akcie americké společnosti Apple v pátek díky příznivým čtvrtletním výsledkům hospodaření posílily o více než deset procent na nový rekord. Výrobce iPhonů tak překonal saúdskoarabskou ropnou firmu Saudi Aramco a stal se největší firmou na světě podle tržní kapitalizace, uvedla agentura Reuters.

Akcie Applu zavřely na hodnotě 425,04 dolaru. Tržní kapitalizace firmy tak činí 1,82 bilionu dolarů (40,6 bilionu korun). Tržní kapitalizace společnosti Aramco, která byla nejhodnotnější firmou na světě od svého loňského vstupu na burzu, činí 1,76 bilionu dolarů.

Páteční růst byl nejvyšším denním růstem akcií Applu od 13. března. Firma za jeden den zvýšila svoji tržní kapitalizaci o 172 miliard dolarů. To je více, než činí tržní hodnota firmy Oracle.

Od počátku letošního roku akcie Applu posílily zhruba o 45 procent. Investoři sázejí na to, že Apple a další velké americké technologické firmy vyjdou z koronavirové pandemie silnější než menší konkurenti.

Apple ve čtvrtek oznámil čtvrtletní výsledky hospodaření a také dělení akcií. Od 31. srpna má být jedna jeho akcie rozdělena na čtyři. Apple naposledy dělil akcie v roce 2014. Firma uvedla, že se k tomuto kroku rozhodla kvůli tomu, aby její akcie byly cenově dostupnější pro více investorů.

Sesazení firmy Aramco přichází v bouřlivou dobu pro saúdskoarabskou společnost. Její primární nabídka akcií nesplnila očekávání korunního prince Muhammada bin Salmána, který původně chtěl ocenit firmu na dva biliony dolarů a získat z primární nabídky 100 miliard dolarů.

Zahraniční investoři se však ceny zalekli a vláda nakonec uskutečnila menší domácí nabídku a získala zhruba 30 miliard dolarů. I tak se stala nabídka firmy rekordní.

Letos pak Aramco zasáhl prudký pokles cen ropy způsobený propadem poptávky po energii v reakci na epidemii nemoci covid-19. Tržby firmy Aramco za druhé čtvrtletí podle očekávání analytiků dotazovaných agenturou Bloomberg klesly na 37 miliard dolarů ze 76 miliard před rokem. Tržby Applu v uplynulém čtvrtletí činily 59,7 miliardy dolarů.

Akcie firmy Aramco od konce prosince klesly o 6,4 procenta. To je ale mnohem méně, než kolik ztratily akcie dalších předních velkých ropných firem. Akcie Exxon Mobilu se propadly o 40 procent a firmy Royal Dutch Shell o 50 procent.