Sociální síť TikTok je dalším bodem mocenských střetů. Snaha amerického prezidenta a jeho týmu oslabit postavení aplikace s čínskými majiteli eskaluje. Potvrzená informace o jednáních o prodeji americké části firmy Microsoftu s nespecifikovaným příspěvkem z případné akvizice do americké státní pokladny vyvolala ostré reakce na čínské straně.

Čang I-ming, zakladatel společnosti ByteDance, která TikTok provozuje, během dvou dní rozeslal zaměstnancům dva dopisy, ve kterých obviňuje Trumpovu administrativu ze snahy TikTok zlikvidovat. Záminkou má být snaha přezkoumat akvizici služby Musical.ly, díky níž se TikTok dokázal rychle prosadit v USA a dalších západních zemích.

Trump vydal ve čtvrtek exekutivní příkaz, kterým Američanům zakázal blíže nespecifikované obchodní transakce s čínskými společnostmi, které vlastní platformy TikTok a WeChat. Trumpovo nařízení začne platit za 45 dnů. Podle agentury DPA prezident současným exekutivním příkazem zvyšuje tlak na to, aby se obchod mezi Microsoftem a provozovatelem TikToku uskutečnil.

Američané své kroky proti společnosti ByteDance obhajují podobně jako tlak na čínský Huawei – firma má ohrožovat národní bezpečnost kvůli tomu, že odesílá data o svých uživatelích do Číny. Čínské firmy přitom podle západních výkladů čínských zákonů musí tamním tajným službám poskytnout všechny dostupné informace o svých uživatelích. TikTok omezuje i indická vláda a i v tomto případě politici argumentují snahou o ochranu národní bezpečnosti a integrity.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se