Kombinace epidemiologické situace a plánovaných voleb opět otevírá téma elektronizace volebního procesu. Na první pohled se to zdá jednoduché a logické. Elektronicky dnes děláme ledacos, tak proč bychom nemohli elektronicky volit? Bohužel, volby jsou pro svá specifika podstatně složitější oříšek než třeba elektronické bankovnictví. Jejich elektronizaci dosud uspokojivě nevyřešil nikdo a veškerá v úvahu připadající řešení přinášejí obrovská rizika.

Současný "papírový" systém voleb (a je jedno, zda jde o volby do zastupitelstev obcí, krajů, sněmovní, senátní či prezidentské) má celou řadu vlastností, které pokládám za důležité a které žádný známý elektronický systém nemá. Například to, že papírové volby jsou jednoduché a snadno kontrolovatelné.

Tento aspekt kladu na první místo. Reálné vlastnosti volební procedury jsou důležité, ale stejně důležité je jejich vnímání širokou veřejností. Současný volební mechanismus, jeho kontrolovatelnost a odolnost vůči podvodům, jsou natolik jednoduché, že je lze snadno vysvětlit běžnému člověku, který nemá žádné speciální znalosti a dovednosti. Každý občan se také může na kontrole regulérnosti hlasování podílet, bude-li mít zájem.

I pokud by existoval nějaký elektronický mechanismus, který by dokázal zabezpečit ostatní níže popsané vlastnosti hlasování, jeho přijetí (či odmítnutí) bude pro naprostou většinu voličů aktem čistě náboženským podle hesla "nemůžeš pochopit, musíš uvěřit". I jednoduché kryptografické operace, jako je běžný elektronický podpis nebo šifrování, jsou natolik složité svými matematickými principy i technickou implementací, že - jak mohu dosvědčit zhruba dvaceti lety vlastních zkušeností - není možné je v úplnosti vysvětlit ani programátorům a IT profesionálům, natožpak běžným voličům.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Karolína Zábojníková 12.08.2020 09:58
Skvělý rozbor, jen mě trochu překvapilo, že si ho autor "pokazil" nepromyšleným návrhem odkladu volby. To by přeci ohrozilu důvěru v demokratické instituce stejně jako manipulace samotného odevzdávání hlasů. Odklad voleb musí být nejkrajnější varianta v situaci opravdového rozvratu například během přírodní katastrofy. Nelze "jednoduše" odložit volby, protože se nám zrovna nehodí. Také odepsání části voličů, kteří jsou právě mimo jim přiřazené volební okrsky, mě mrzí. Alternativní forma odevzdání hlasu je diskutována hlavně kvůli nim. Možná by (v případě našich zákonodárců) stačilo přestat pořád vymýšlet kolo a inspirovat se tam, kde korespondenční forma voleb funguje.
Radim Svoboda 10.08.2020 20:21
Část článku, která se týká šálivého půvabu elektronických voleb, je velmi dobře zpracovaná a uvádí velmi silné argumenty, proč elektronické volby nezavádět. Ovšem jakmile autor opouští problematiku elektronických voleb, vydává se už na poněkud tenký led. V předposledním odstavci s lehkostí odepíše voliče pobývající v zahraničí mimo rozumný dosah od našich zastupitelských úřadů. Zvláštní je, že zavrhuje i korespondenční volbu (přičemž riziky korespondenční volby, která jsou přeci jen odlišná, ve srovnání s úplnou elektronickou volbou, se v článku vůbec nezabývá). V návrhu na odložení voleb, v posledním odstavci, se už pomyslný tenký led pod autorem láme. Bez diskuse uvažovaných parametrů a možných rizik odkladu je to nápad stejně nebezpečný, a bohužel jednodušeji realizovatelný, než elektronické volby. Napadá mě z mnoha otázek jen pár, na které by bylo potřeba předem odpovědět: Budou se odkládat volby, pokud bude v karanténě poslední nemocný, nebo se třeba shodneme na nějakém procentu populace v karanténě, které při hlasování "oželíme"? Jak dlouho je možné volby odkládat? A jak to bude při odkladu s institucionální (ne)důvěrou? Zdravím, RS
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru