Za explozí v muničním skladu ve Vrběticích na Zlínsku roce 2014 byla akce ruských tajných služeb, je po úterním jednání sněmovní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby (BISpřesvědčen její předseda Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Opoziční strany i jednotlivé sněmovní výbory vyzývají vládu, aby narovnala počty diplomatů na české ambasádě v Moskvě a ruské ambasádě v Praze. Těch českých je nyní v Moskvě pět, zatímco ruská ambasáda v Praze má stále přes sto zaměstnanců.

Bělobrádek sdělil, že komise vzala na vědomí informaci ředitele BIS Michala Koudelky a poděkovala důstojníkům kontrarozvědky za profesionální práci. Koudelka přišel členy komise informovat o vyšetřování zapojení ruských agentů do výbuchu.

Podle nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana není výbuch ve Vrběticích z právního hlediska prověřován jako trestný čin teroristického útoku. Trestní zákoník také nezná pojem státní terorismus, uvedl na Twitteru

Sněmovní plénum se podezřením na zapojení ruských agentů do výbuchu v muničním skladu ve Vrběticích na Zlínsku zabývá právě teď. 

Vicepremiér a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) si na středu odpoledne předvolal ruského velvyslance v ČR Alexandra Zmejevského. Chce mu sdělit protest proti postupu Ruska poté, co Česko kvůli možnému zapojení ruských agentů do výbuchu muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014 vyhostilo 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli podle českých úřadů napojeni na ruské tajné služby.

Rusko v odvetném kroku vyhostilo 20 zaměstnanců české ambasády v Moskvě, čímž podle Hamáčka paralyzovalo její chod.

Opozice mluví o narušení integrity a státním terorismu

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) kvůli informacím o možném zapojení ruských agentů do výbuchu mluví o bezprecedentním zásahu do integrity České republiky. Předseda STAN Vít Rakušan novinářům ve sněmovně řekl, že poslanci by měli událost odsoudit. Situaci vidí také jako příležitost k tomu, aby se vyrovnala velikost českého a ruského velvyslanectví.

Starostové podle Rakušana navrhnou na plénu vlastní usnesení. Komora by měla přijít s jasnou rezolucí, kde útok odsoudí, konstatoval šéf STAN. Česko musí podle STAN zamezit vlivu Ruska v Česku a vyvarovat se zapojení firem s vazbou na Rusko do všech strategických investic.

Po vyhoštění dvacítky lidí z české ambasády v Moskvě by měla Praha pokračovat ve vyhošťování ruských diplomatů z Prahy, tvrdí STAN. „Počet ruských diplomatů v Praze by měl odpovídat počtu českých diplomatů v Rusku. Nesmíme dopustit, aby ČR fungovala jako vstupní brána pro ruské agenty do zbytku Evropy,“ uvedl.

Podle předsedy ODS Petra Fialy musí Česko začít mnohem větší diplomatickou ofenzivu a vyzývat státy EU a NATO, aby konkrétními kroky projevily solidaritu. „Česká vláda by měla dělat vše pro to, aby mezinárodní solidarita projevující se konkrétními kroky byla uplatněna. Premiér měl požádat o svolání mimořádného summitu a dělat intenzivní diplomatickou ofenzivu s našimi spojenci,“ poznamenal. I on vyzval k narovnání počtu diplomatů na ambasádách obou zemí. 

Fiala zopakoval, že se jednalo o akt státního terorismu. Pondělní výrok premiéra Babiše, že výbuch ve Vrběticích na Zlínsku nebyl aktem státního terorismu, ale že šlo o útok na zboží bulharského podnikatele, je podle Fialy nevhodný a nepřijatelný. Předseda občanských demokratů také považuje za důležité, aby se vyjasnily okolnosti toho, jak se vládní představitelé v minulých dnech informace dozvídali a jak s nimi pracovali.

V úterý odpoledne se už Babiš za své vyjádření, že ve Vrběticích šlo o útok na zboží bulharského podnikatele, omlouval.

Podle předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky Česku chybí ministr zahraničí „na plný úvazek“. Hamáček je aktuálně pověřený vedením resortu, zároveň je ministrem vnitra. Jurečka také řekl, že by očekával, že od pondělního rána čeští velvyslanci ve spojeneckých zemích vysvětlují situaci a žádají o konkrétní podporu. Hamáček dnes řekl, že jednají velvyslanci v zemích EU i NATO. Jurečka také poznamenal, že by měl Hamáček osobně jednat s partnery v Berlíně, Paříži či Londýně.

„Vláda by měla zažalovat jménem pozůstalých po obětech teroristického činu, ale i po těch, kteří byli materiálně poškozeni, u Evropského soudu pro lidská práva Ruskou federaci jakožto viníka celé situace a žádat kompenzace,“ řekla šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) žádá o předložení dalších důkazů ohledně zapojení ruských agentů do výbuchu muničních skladů ve Vrběticích. Na úterní tiskové konferenci před schůzí sněmovny to řekl předseda SPD Tomio Okamura. Do doby, než budou předloženy přímé důkazy, by se podle něj neměly zhoršovat vztahy s jinými zeměmi.

Také KSČM doporučuje ve sporu s Ruskem kvůli Vrběticím počkat na vývoj vyšetřování. Se zdravým rozumem se má myslet i na ohrožení energetiky či zahraničního obchodu, řekl po jednání klubu předseda komunistického poslaneckého klubu Pavel Kováčik. Vyslovil také podivení nad načasováním informací o útoku ve Vrběticích, kdy ministr průmyslu a obchodu zvažoval zaslání bezpečnostního dotazníku k rozšíření Dukovan ruské firmě Rosatom.