Moskevský soud vyhověl v pondělí požadavku prokuratury a nařídil pozastavení činnosti štábů opozičního představitele Alexeje Navalného, sdělila agentuře Ria Novosti právní zástupkyně Fondu boje s korupcí (FBK), další struktury spjaté s Navalným. Soud rozhodl o zákazu činnosti štábů Navalného po dobu, kdy posuzuje, zda je FBK jako takový extremistickou organizací.

„Soud pozastavil činnost štábů Navalného, u analogické otázky týkající se FBK ještě není rozhodnuto,“ sdělila právní zástupkyně Valerija Vetoškinová.

Moskevská prokuratura se tento měsíc obrátila na soud se žádostí, aby označil organizace Fond boje s korupcí (FBK), štáby Navalného a Fond ochrany práv občanů (FZPG) za extremistické. Uvedla přitom, že tyto organizace "fakticky provádějí extremistickou činnost", připomněla agentura Interfax. Minulý týden pak prokuratura upřesnila, že bude usilovat o zákaz a likvidaci všech tří organizací. Soud žalobu přezkoumává za zavřenými dveřmi. Pondělní zasedání soudu je přípravné.

Podle požadavku prokuratury, který zveřejnil šéf regionálních štábů Navalného Leonid Volkov, se uvádí, že úřad soud požádal, aby organizacím spjatým s Navalným zakázal umisťovat materiály na internet, organizovat veřejné události a účastnit se referend a voleb.

Přední kritik Kremlu Alexej Navalnyj je nyní ve vězení, kde si odpykává přibližně 2,5letý trest za zpronevěru. Navalnyj, stejně jako jeho podporovatelé, však své odsouzení považuje za vykonstruované. Od loňského srpna, kdy byl opoziční politik otráven nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok, se k němu upírá pozornost ruských i světových médií. Za jeho propuštění z vězení demonstrovaly v Rusku desítky tisíc lidí, proti nimž tvrdě zasahovaly bezpečnostní oddíly. Výzvy k osvobození Navalného Moskvě adresují i mnohé země a organizace včetně Evropské unie.

S úspěchem se setkal dokumentární film FBK o utajované a velice nákladné rezidenci, kterou si údajně nechal vystavět ruský prezident Vladimir Putin na pobřeží Černého moře. Kreml spojitost s luxusním sídlem odmítá. Jen na platformě YouTube snímek s názvem Zámek pro Putina shlédlo přes 116 milionů lidí. Video bylo zveřejněno letos v lednu, ve chvíli, kdy byl Navalnyj již za mřížemi. Zadržen byl bezprostředně po svém návratu z Německa, kde se zotavoval ze srpnové otravy. Opoziční předák připisuje útok tajné službě FSB a tvrdí, že za ním stojí ruský prezident Vladimir Putin. Moskva to popírá, otravu ale vyšetřovat nebude.

Štáby Navalného tvoří síť, která má pobočky po celém Rusku. Na svém webu štáb uvádí, že se zabývá například zveřejňováním analýz, ochranou životního prostředí, stejně jako podporou nezávislých kandidátů v místních volbách a dalšími politickými kampaněmi.